Göz için “Gözotu”

Göz için “Gözotu”

Öyle çok afiyet sorununa alternatif çözüm ararken göz için alternatif olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Yüksek kimya mühendisi Ayşe Akıcı, gözlerin dinç beslenmeyle göz yorgunluğu ve benzeri sorunlardan korunabileceğini, bununda göz otu denilen bitkiyle mümkün olduğunu belirtti.

Yüksek kimya mühendisi Ayşe Akan, teknolojinin gelişmesiyle aralıksız bilgisayar, telefon ve televizyon ekranına maruz kalan gözlerin fazla daha artı yorulduğunu söyledi. Akan, göz sağlığı için doğada göz otu (Euphrasia officinalis) denilen kendiliğinden yetişen bir bitki olduğunu ve göz şikayetlerine aleyhinde kullanılabileceğini belirtti.

Ayşe Akan, “Araştırmalar günde 150-200 kere cep telefonuna baktığımızı söylüyor. Buna meslek yerlerinde çalıştığımız ekranlar, evde seyrettiğimiz televizyonlar derken az daha sürekli ekrana ve ekran ışığına maruz kalıyoruz. Bu duruma paralel olarak gözlerimiz fazla daha pozitif yoruluyor. Yapılan istatiksel incelemeler da göz rahatsızlıklarının yıllar bazında çoğalma olduğunu gösteriyor. Göz sağlığı denildiğinde birincil aklımıza gelen nasıl olursa olsun havuçtur. Halbuki göz sağlığı için doğada bundan fazlası mevcut” diye konuştu.

Akan, Latince adı Euphrasia officinalis olan göz otunun, kırlarda kendiliğinden yetişen bir değişiklik bitki olduğunu dile getirerek, “Gözlük otu adıyla da aşina göz otunun asıl bileşeni iridoitlerdir. Bir değişiklik glikozit olan iridoitler tıbbi açıdan büyük öneme sahiptirler. Özellikle geleneksel Hindistan ve Çin tıbbında göz iltihabı, sarı benek ve arpacıklarda kullanımına dair arşiv mevcut. Kanada’da ise göz sağlığı için 1 yemek kaşığı yemeklere katılarak kullanımı mevcut.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bütün tahıllılar, ginkgo biloba gibi tümör dolaşımın sürükleyici olmasını sağlayarak gözlerin daha iyi beslenmesine yardımcı olacaktır. oldukça çok A vitamini ve beta karoten içeren havuç gibi sebzelerde göz sağlığına önemli katkıları vardır ve tabiki güneş ışınlarına karşısında mutlaka gözlük kullanın ve hekiminizin dediklerine uyun” şeklinde konuştu.

Göz sağlığı için göz otlu gıda takviyesini ürettiklerini ifade eden Akıcı şunları kaydetti: “Türkiye’nin doğal ürünler markası bilimsel ve geleneksel verileri harmanlayarak göz sağlığı için göz otlu gıda takviyesini üretti. İçeriğinde yer alan antioksidanlar ve dokuların yenilenmesine muavin bitkilerle bütün bir destekçi. Sağlık profesyonellerinin büyük ilgi gösterdiği mahsul, ihtiyacı olan tüketicilerle buluştu”

KAYNAK:İHA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.