Geçmeyen bel ağrısı erken doğum habercisi!

Dr. Recep Kurnaz, gebelik döneminde normal kabul edilen bel ağrılarının bazı durumlarda hastalık ya da erken doğum habercisi olabileceğini bildirdi

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Recep Kurnaz, gebelik döneminde normal kabul edilen bel ağrılarının bazı durumlarda hastalık ya da erken doğum habercisi olabileceğini bildirdi.

Hamilelikte görülen bel ağrıları genellikle gebeliğin son dönemlerinde anne adayı be bebeğin artan kilosuyla doğru orantılı olarak ortaya çıkıyor ve normal kabul ediliyor. Kilo artışının yanında, hormonal ve anatomik değişiklikler, leğen kemiğindeki bağlara ve eklemlere olan mekanik baskının artması gibi faktörler de bel ağrısı gelişmesinde etkili olabiliyor. Ancak hamilelik döneminde görülen her bel ağrısı bu kadar basit olmayabiliyor. “Geçici kemik erimesi” gibi gebelik döneminde görülebilen hastalıklar ya da artan mekanik baskıya sık maruz kalan kemiklerde meydana gelebilecek kırıklar da bu dönemde bel ağrısı oluşmasına neden olabiliyor. Dr. Recep Kurnaz gebelik sürecinde meydana gelen ağrıları ve temelinde yatan sebepler hakkında bilgiler verirken, özellikle 2 haftadan uzun süren ağrılarda doktor muayenesinin önemine dikkat çekti.

“AĞRILARIN PEK ÇOK NEDENİ OLABİLİR”
Gebelik sırasında stres kırıklarının oldukça nadir rastlanan bir durum olduğunu ifade eden Dr. Kurnaz, “Bu dönemde salgılanan hormonlarınpelvik ligamentleri gevşetmesi sonucunda oluşabilen instabilite sonrasında yük altında kalan kemiklerde stres kırıkları meydana gelebiliyor. Ağrının ilerlemesine ve hamilelik döneminde doğum sonrası döneme kadar topallama görülmesine rağmen bu tanı gözden kaçabiliyor. Bu nedenle tanı koymak için ilk önce şüphe duyulması gerekiyor. Altta yatan metabolik bir hastalık olup olmadığının ortaya çıkması için, anne adayının kalsiyum, fosfat,25-hidroksi ve Vitamin D değerleri kontrol ediliyor. Omurga enfeksiyonları, sakrolialik eklem çıkıkları, pelvik veya omurganın kompresyon kırıkları ve tümörler gibi ayırıcı tanılar da gebelik döneminde bel ağrısına neden olabiliyor” dedi.

“GEÇMEYEN BEL AĞRISI ERKEN DOĞUM HABERCİSİ OLABİLİYOR”
Bel ağrılarını azaltmanın mümkün olduğunu bildiren Dr. Recep Kurnaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ağrıları önlemek veya hafifletmek için otururken arkaya yaslanmak, kalkarken göğsü dik tutmak, omuzları geriye atarak kilitlemeden yürümek faydalı olabiliyor. İyi bir duruş pozisyonu aynı zamanda güvenli bir oturma anlamına geliyor. Otururken sırtı destekleyen bir sandalye seçmek veya küçük bir yastıkla desteklemek gerekiyor. Hamilelerin tamamen topuksuz ayakkabılar yerine alçak topukluları seçmeleri gerekiyor. Küçük objeleri kaldırırken bacaklardan destek alınmalı, sırta ya da bele yüklenilmemeli. Uyurken bacaklar arasına yastık koyarak yan pozisyonda yatılmalı. Yürüyüş ve suda yapılan hafif egzersizler gibi düzenli fiziksel aktivite yapılması da sırtı güçlendiriyor ve ağrıların azalmasını sağlıyor. Sırt ağrısı aynı zamanda erken doğum belirtisi olabiliyor. Sırt ağrısı ile birlikte kanama olması, idrar yaparken yanma ve ateş şikayetlerinin olması da altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Eğer 2 haftadan uzun süren şiddetli sırt ağrısı varsa ihmal edilmemesi gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.