Formda Kalmak böbrek Hastalığı Riskini Azaltıyor

Sinop Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi (AÇSAP) diyetisyeni Ebru Çebi, düzenli aktivite ve Sağlıklı beslenmenin böbrek hastalıklarından korunmak için önemli olduğunu söyledi.

13 Mart Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kapsamında böbrek rahatsızlıkları ve korunma yolları hakkında bilgi veren Diyetisyen Ebru Çebi, formda kalmak, sürekli aktif olmak ve sağlıklı beslenmenin böbrek rahatsızlığı riskini azalttığını kaydetti.

Çebi, “Formunuzu korumak, kan basıncınızı azaltmaya ve dolayısıyla kronik böbrek hastalıkları riskinizi azaltmaya yardım eder. Düzenli fiziksel aktivite, başta kalp sağlığı olmak üzere sağlıklı bir vücut için zorunlu. Fizik aktivite ‘iyi kolesterol’ü artırmakta,
kan basıncını ve kandaki yağ miktarını düşürmekte. Düzenli aktivite bunların yanı sıra stresi azaltır ve daha sağlıklı uyku düzeni sağlar. Stres ise kan basıncını belirgin olarak artırabilir. Stresin kontrol altına alınması kan Basıncı kontrolünü kolaylaştırır” dedi.

Kilo kontrolünün önemli olduğunu belirten diyetisyen Ebru Çebi, “Yediğimiz besinlerin sindirilmesi sırasında ortaya çıkan artık Maddeler, büyük oranda böbreklerimiz tarafından atılır. Aldığımız besinler vücudumuza metabolik yönden belirli bir yük getirmektedirler. Böbreğe yük yaratacak aşırı süt, yumurta, et grubu ürün tüketimi, içeriği bilinmeyen katkı maddesi olan yiyecekler, konserve, turşu, salamura, sucuk, pastırma, sosis, sakatatlar, Tuz ve Tuzlu yiyecekler böbrek sağlığımız için zararlıdır.
Özellikle günlük tuz tüketimi önemlidir. Önerilen miktar günlük 1 çay kaşığı tuzdur. Günlük tuz tüketimini azaltmak için işlenmiş besin tüketimini, restoranlarda yemek yemeyi ve besinlere tuz ilave etmeyi azaltmalısınız” açıklamasını yaptı.

Kan şekeri düzeylerinin de sürekli kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Çebi, “Diyabet (şeker) hastalarında böbrek hasarı gelişmesi olasıdır ve bu nedenle diyabet hastaları için düzenli testler yaptırmak böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek açısından önemli. Diyabete bağlı böbrek hasarı erken teşhis edildiğinde azaltılabilir ve önlenebilir. Ayrıca kan Basıncının takip edilmesi gerekiyor. Birçok insan yüksek kan basıncının inme veya kalp krizine neden olabileceğini bilirken, bazıları bunun aynı zamanda böbrek hasarının en yaygın nedeni olduğunu bilmemekte” diye konuştu.(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.