Evdeki Deterjanlar Zehirliyor

Evlerde çok kullandığımız deterjanlar bize zehirleme gibi tehditlerle karşı karşıya bırakıyor. Hemen hemen herkesin evinde çamaşır makinesi var bizi zehirleyen maddeler taşıyan bu deterjanlar korunmak oldukça güç hale geldi. Bu maddeler evdeki tüm bireylere zararları var ve tüm bireylerinde zehirlenme gibi riskleri bulunuyor.
iyonik ve iyonik olmayan katyonik tipleri vardır.  Bu maddeler bize verdiği belirtiler   bulantı, kusma ve ishalle birlikte hafif mide-bağırsak örselenmesidir.
İyonik olmayan deterjanların hiçbir zehirli etkisi yoktur. Katyonik deterjanlar sindirim yolları için son derece örseleyicidir. Yutulmalarından sonraki dört saat içinde bile ölümcül olabilen ağır belirti-lere yol açabilirler. Bu tür zehirlenme bulantı, kusma, tansiyon düşmesi, şok,çırpınma nöbetleri ve komaya neden olabilir. Aynca deride örselenmeye bağlı alerjik tepkiler ortaya çıkabilir.
deterjanlarla zehirlenınede acil önlemler, solunum yollarının açık tutulması, süt ya da aktif karbon verilmesi, ağır olmayan durumlarda kusturma ve midenin yıkanmasıdır. Yemek borusu ve midede yara varsa, kusma ve mide yıkaması zararlıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.