“Eti dumansız mangalda pişirin”

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, Kurban Bayramı’nda vatandaşlara eti dumanla temasını engelleyen mangal türlerinde pişirmelerini önerdi.

Gültekin, Kurban Bayramı ile et tüketiminin artacağını ancak çok zengin bir besin kaynağı olan etin, uygunsuz pişirme ve tüketim yöntemleriyle zararlı hale getirilmemesi gerektiğini anlattı.

Etin pişirilmesinde Türkiye’de mangalın çok tercih edilen bir yöntem olduğunu dile getiren Gültekin, uygun olmayan mangal kullanımının sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabileceğini kaydetti. Gültekin, klasik mangallarda pişirilen etin yağının ateş üzerine damladığını, bunun da yanarak kanserojen maddelerin bol olduğu bir duman oluşturduğunu vurguladı.

Pişmekte olan etlerin bu dumana maruz kalarak insan sağlığı açısından ciddi sıkıntılar doğurabileceğine değinen Gültekin, şöyle konuştu:

“Etlerin dumana maruz kalmadan pişirildiği mangal türleri tercih edilmelidir. Bunun için ateşe dayanaklı üzeri mermer ve kiremit ile kapalı mangallar kullanılmalıdır. Bu tip mangalların tercih edilmesi durumunda etin yağı ateş üzerine damlamayacak, dolayısıyla daha sağlıklı et tüketilecek.”

Gültekin, bayramda et tüketiminde abartıya kaçılmaması gerektiğini, “Çok et yemek faydalıdır” yaklaşımı yerine “Ölçülü miktarda yemek faydalıdır” prensibi ile hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.