Erken sahur yapmayın

Uzmanlar, Ramazanda protein ağırlıklı beslenmenin tokluk hissini arttıracağını söyledi.

Diyetisyen Fatma Baysal, Ramazan öncesinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Sahurda karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin gün içerisinde acıkma hissi oluşturacağını anlatım eden Baysal, sahurda hafif bir kahvaltı yapılmasını önerdi.

Diyetisyen Fatma Baysal, “Ramazan ayında gün boyu tükettiğimiz besinler iki öğüne sıkıştırıldığı için bu ayda normal günlerde bulunduğu gibi yeterli ve dengeli beslenmeyi elimizden geldiğince sağlamalıyız. Gün boyu süren açlıktan sonra yağlı yemekler ve hamur işi, tatlı gibi karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin tüketimi artmakta, bilincinde olmaksızın kilo alımlarına sebep olabilmektedir. aynı sürede meyve ve sebze tüketimi de azalmakta bedenin vitamin, mineral ihtiyacı da karşılanamamaktadır” dedi.

Erken sahur hastalıklara davetiye çıkarır
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Fatma Baysal, “Ramazanda menüler çok varlıklı ve çeşidi bol şekilde hazırlanır. Aç kalındığı için sınırsız yeme düşüncesi ortaya menfaat. Metabolizma bu süreçte daima kendini korumaya programlanmıştır. Sahura kalkmak yerine gece yatmadan önce yerseniz aç kalma süreniz daha da uzar. Bundan dolayı gövde hızı düşer, halsizlik, kafa ağrısı, yorgunluk ve dikkat dağılması benzeri sorunlar kafa gösterir. Sahur yemeği için hafif bir kahvaltı tercih edilmeli, proteini yüksek yumurta, peynir, yağsız süt bunun gibi besinler yenmelidir” diye konuştu.

Sahurun belirtilen zaman diliminde yapılmasının ciddi olduğunu vurgulayan Baysal, “Sahurda sırf su içerek niyetlenmek ve ya gece yatmadan hemen öncelikle yemek yiyerek oruç tutmak önemli bir beslenme hatasıdır. Uzun süren bir açlığı daha da uzatmak kan şekerinin düşmesiyle ilgili halsizlik belirtileri, kabızlık, mide de yanma, ekşime, baş dönmesi, kan şekerinde düşmeler, tatlı tutkusu ve ağırlık artışı bunun gibi menfi etkilere sebep olabilmekte” dedi.

iftara çorbayla başla
izmir üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, “Oruç, 1 kase çorbayla açıldıktan sonra en az 15 dakika bekleyip, et ve sebze beraber tüketilmelidir. Yavaş ve küçük lokmalar şeklinde uzun bir süre dilimi içinde yemeli, iyice çiğneyerek oluşabilecek rahatsızlıkları önlemeliyiz. Uzun bir açlıktan sonra tercih edeceğimiz besinler daha yavaş sindirilen, mide ve bağırsak sisteminde uzun zaman kalabilen ve kana geçiş hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri ile sebzeler, kuru baklagiller ve salata gibi besinlerden oluşmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sütlü tatlıları tercih edin
Diyetisyen Fatma Baysal, “Ramazanda özellikle şerbetli hamur tatlıları ve kızartılan tatlılar yerine, sütlaç bu gibi hafif sütlü tatlılar ya da meyve tatlıları tüketilmelidir. bununla beraber oluşan açlık hissi ile beraber devinim azlığı ve isteksizliği görülmekte.

Metabolizmanın yavaşlama eğiliminde bulunduğu düşünülerek günlük spor aktiviteleri yapılmalıdır. Uzun açlık süreleri nedeniyle kan şekerindeki düşmeler göz önünde bulundurulmalı ve bu nedenle ağır spor aktivitelerinden irak durulmalıdır. iftardan sonra yapılacak hafif bir yürüyüş sindirim meselesinde destekçi olacaktır” dedi.

Bol bol su için
Ramazanda su tüketiminin artması gerektiğini kaydeden Diyetisyen Fatma Baysal, “Yemeklerle birlikte çay ve kahve tüketmeyin. çaydaki bazı bileşikler demir emilimini engelleyebilir. çayı en az yarım saat sonra içmek faydalı olacaktır. iftar ve sahur sırasında bol su içilmelidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.