Erkeklerin korkulu rüyası!

Erkeklerin korkulu rüyası prostatın kötü huylu büyümesini prostatın kanserleşmesi olarak tarif eden uzmanlar, “Ancak prostat kanserinde erken teşhis hayat kurtarıcıdır” dedi.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Osman Gençoğlu, prostat hastalıklarıyla ilgili aydınlatıcı bilgi verdi. Prostat hastalıklarından en önemlilerinin “prostat büyümesi” ve “prostatın iltihabi hastalıkları” olduğunu belirten Op. Dr. Gençoğlu, prostat büyümesini, erkeklerde yaşla birlikte hormonal ve çeşitli etmenlere bağlı olarak prostatın büyümesi olarak tanımlarken, prostat bezinin normalde üreme için erkekteki tohum hücrelerinin hareketlenmesini sağlayan sıvıyı ürettiğini, ve idrar kesesi ile idrarı dışarı atan idrar yolu arasında bulunduğunu aktararak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Prostat bezinin iki türlü büyümesi söz konusudur, iyi huylu büyüme ve prostat kanseri olarak adlandırılan kötü huylu büyüme. İyi huylu prostat büyümesi durumunda idrar kesesinden idrar yoluna geçiş kanalı daraldığı için, idrar kesesindeki idrar tam ve yeterli sürede boşaltılamaz. İdrar kesesinde çok miktarda idrar kalıyorsa bu idrar böbreklere geri kaçıp böbreğin kanı temizleme işlevini bozabilir. Büyümüş prostatın idrarın tıkanmasına neden olması, prostat büyümesi ve idrar yolunu tıkaması halinde, sık idrara gitme, idrar yaptıktan sonra damlama, idrar tazyikinde azalma, ince idrar yapma, idrarı tam boşaltamama, gece sık idrara çıkma, çatallı idrar yapma, idrar çıkarmak için ıkınma şikayetleri ortaya çıkar.”

Prostat Belirtileri

Prostatın belirtileri hakkında bilgi veren Gençoğlu, “Ateş (akut yani ani ve kısa süreli mikrobik prostat iltihabında) ağrı, idrar yapma bozuklukları, meni boşalmasında ağrı, cinsel işlev bozuklukları, mevcuttur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.