Ekzema, eczema, sebore ekzem, atopik ekzem, deri değişikliklerinin bir arada bulunduğu hastalık

Ekzema, eczema, sebore ekzem

Ekzemanın oldukca çok türü mevcuttur. Bunlardan en yaygını ise iç etkenlerden kaynaklanan ekzem (endojik ekzem, dahili ekzem) buna nörodermatoz da denir. Diğer harici etkenler nedeniyle ortaya çıkan ve yağ bezelerinin sebep olduğu ekzemeya sebore ekzem veya yağlı ekzem denir. Nörodermatozu başka bir başlıkta ele alacağız. Ve burada yağlı ekzema üzerinde duracağız. Sebore ekzemin özeliği kepekli ve yağlı olmasıdır.

Sebore ekzem nerede görülür?
Sebore ekzem gözün hemen altı, burun ve ağız kenarları, alın,göğüs ve sırtta çok görülür. Saç dipleri özeliklede ense ve cinsel organların etrafında kaşıntı ile birlikte kendini gösterir. Uzmanların büyük bir kısmı bu rahatsızlığın küf mantarınından olan melassetia furfurun (eskiden pityrosporum ovale) sebep olduğu görüşündeler. Sebeore ekzem Avrupada % 2-5 oranında görülen bir hastalıktır vede erkeklerde bayanlara göre daha çok görülmektedir. Sabore ekzem saç diplerinde kepekli olarakta görülebilir.

Sebore ekzemin sebepleri:
Aşırı kepeklenme ve yağ bezlerinin aşırı yağ salğılamasının nedeni kesin olarak bilinmemekte, fakat uzmanların çoğu buna küf mantarlarından olan melassetia furfurun (eskiden pityrosporum ovale) sebep olduğu görüşündeler. Bu küf mantarına ilavetten kepek mantarı olarak bilinen pityiasis versicolor da enfeksiyonda rol oynar. Bazı uzmanlar aslında insanların çoğunda problem yapmayan bu küf mantarının nasıl olupta bu tür rahatsızlığa sebep olduğu yönünde görüşlere sahiptirler.

Uzmanların büyük çoğunluğu immün zafiyetinin bu ekzemaya sebep olduğu ileri sürerken bir diğer grupta bunun çinko yetersizliği nedeniyle ortaya çıktığı yönündedir. AİDS’li hastalarda bu rahatsızlığın % 80 oranında görülmesi, bunun immün zafiyeti nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğu yönündedir. Bu rahatsızlığın stresli ve sinirli insanlarda daha çok görülmesi de normaldir, çünkü bu hastalarda immün sistemi zayıflar ve kişi daha kolay hastalıklara yakalanır. Ayrıca sinir hastalıkları, parkinson hastalığı ve hormon bozuklukları da ekzemanın yayılmasında rol oynarlar.

Sebore ekzemin sebep olabileceği başka hastalıklar:
Yağlı ekzem görünüşte tehlikeli olmamakla birlikte, bakterilerinde devreye girmesi ile birlikte enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon sonucu yara yıllarca iyileşmeyebilir ve buda zamanla kansere dahi sebep olabilir. Saç dipleri kaşıntı ve pullanma nedeniyle çoğu zaman saç dökülmesine neden olur. Alın, burun ve ağız kenarları, göğüs, sırt ve cinsel organların çevresi aşırı terlediğinden aşırı kaşıntıya sebep olur.

Teşhis:
Cilt doktoru tarafından doğru teşhisin konması çok önemlidir, çünkü sebore ekzeması, allerjik ekzem ve sedef hastalığına çok benzer. Bu nedenle farkı bilip ona göre davranmak gerekir. Nörodermatit?te (allerjik ekzem) kaşıntı çok önemli bir faktörlerdeniken , yağlı ekzemde çok nadiren kaşıntı görülür. Allerji olup olmadığı hastanın derisine allerjen içeren maddeler band (yara bandı ) ile yapıştırılır ve vücudun allerjik olup olmadığı tesbitedilir. İkinci olarak kepekli kabukcuklarda küf mantarından malassetia furfur olup olmadığı mikroskopla yapılan araştırmalarla teşhisedilir.

Ekzemanın tedavisi:
Sebore ekzeme karşı genelikle mantarları zararsız hale getirici antimikotik ilaçlar kulanılır ve bunlardan en önemlisi azoltürevidir. Bu ilaçlar harici olarak etkili olabilir, fakat hastalık içeriden geldiğinden rahatsızlık beli bir süre sonra tekrar ortaya çıkar. Şayet bağırsaklara küf ve maya mantarları yerleşmişse tedavisi ancak hamamelis, balonotu, mahon, ZYE preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri ile mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.