diye mi egzersiz mi

Diyet mi egzersiz mi?

diye mi egzersiz mi

Diyet ve egzersiz, sağlıklı zayıflamaya ve mutlu bir hayata giden yoldaki en önemli iki dostumuz. Edi ve Büdü gibi ayrılmaz bir bütün olan bu ikili, konu kilo vermek, sağlıklı zayıflama, depresyon, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi sağlık sorunlarına gelince ise, yardımımıza koşmak için birbirleriyle yarışıyor. İşte diyet ve egzersizin süper birer kahraman gibi yetiştiği altı temel sorun.

Sorun 1; Kilo vermek

Süper kahraman: Diyet

Neden?
Araştırmalara göre alınan kalorileri yakmak, sağlıklı zayıflama ve ideal vücuda kavuşmak için en etkili yol doğru diyetler. Louisiana Eyalet Üniversitesi’ne bağlı Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Timothy Church “Yediklerinizden 500 kaloriyi azaltmak, her gün spor salonuna gidip 500 kalori yakmaktan daha kolaydır” diyor. Elbette yaptığınız diyetleri, düzenli beslenme ve egzersizlerle desteklerseniz kas kütlesi de kaybetmemiş olursunuz. Evet beyler, kilo vermek sandığınız kadar zor değil. Tek ihtiyacınız olan şey biraz motivasyon.

 

Sorun 2; Depresyon

Süper kahraman: Egzersiz

Neden?
Egzersiz yapmak, beynin serotonin hormonu salgılamasına yardımcı oluyor. ABD’deki Vermont Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, günde sadece 20 dakika yüksek tempolu egzersiz yapmanın depresyonu önlediği ortaya çıkmış. Hatta bazı klinik hastalar üzerinde, egzersizin ilaçlardan daha etkili sonuçlar verdiği tespit edilmiş.

 

Sorun 3; Kalp Hastalıkları

Süper kahraman: Diyet

Neden?
Balıklardan alınan omega-3 yağları, kalp hastalıkları riskini yüzde 64 oranında azaltıyor. Güney Dakota Üniversitesi Kalp ve Damar Sağlığı Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. William Harris “Kalp hastalıklarını azaltan bir besin öğesi arıyorsanız, doğru cevap omega-3’tür” diyor. Elbette egzersiz de kalbinizi güçlendirmek için önemli.

Sorun 4; Diyabet

Süper kahraman: Egzersiz

Neden?
2010 yılı itibariyle 285 milyon kişinin diyabet hastası olduğu ve bunlardan dört milyonunun yaşamını yitirdiği saptandı. Türkiye’de 20 yaş üzeri nüfusun yüzde 13,6’sının diyabet hastası olduğu biliniyor. Bu ciddi hastalığa karşı alınabilecek en iyi önlem şekerden uzak durmanın ve aç kalmamanın yanında bolca egzersiz yapmak. Aktif kaslar kandaki glikozun yakıt olarak harcanmasını sağlıyor, böylece kan şekeri dengede kalmış oluyor.

 

Sorun 5; Sınırsız Enerji

Süper kahraman: Egzersiz

Neden?
Yapılan araştırmalarda her gün düzenli egzersiz yapan kişilerin enerji seviyesi ve dayanıklılıklarının yükseldiği tespit edildi. Georgia Üniversitesi’nde egzersiz psikolojisi uzmanı olan Dr. Patrick O’Connor “Egzersiz, zinde olmanızı sağlayan dopamin ve norepinefrin hormonlarının salgılanmasına yol açar” diyor. Kısacası vücut, her gün egzersiz yapacağını varsayarak enerji seviyesini yukarıda tutuyor.

 

Sorun 6; Kanser

Süper kahraman: Berabere

Neden?
Kanser çağımızın en büyük ve yaygın hastalıklarından biri. İstatistikler Türkiye’de 450 bin kanser hastası olduğunu gösteriyor. Her yıl bu sayının 150 bin kişi artması bekleniyor. Kanserden korunmanın en etkili yolu düzenli bir diyet planı izlemek ve egzersiz yapmak. Düzenli egzersiz ve diyet hem kişiyi kanserin ana sebeplerinden biri olan stresten uzak tutuyor hem de bağışıklık sistemi güçlü ve iyi işleyen bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.