Diskoid Egzema (Numuler Egzema)

Diskoid egzema nedir?
Diskoid egzema sik rastlanilan bir egzemadir. Herhangi bir yaşta görülebilir, erkek ve kadinlari eşit olarak etkiler.

Diskoid egzemanin nedenleri nelerdir?

Diskoid egzemanin nedeni belli degildir. Kuru ve yaş tipi vardir. Olgularin çogunda ailesel bir özellik yoktur, gida allerjisi nedeni ile olmaz. Bazen ikincil olarak bakterilerle enfekte olmasina ragmen, diger insanlara bulaşmaz.

•  Sinek isirigi veya yanik gibi küçük travmalar hastaligi başlatabilir.

•  Bazi çocuklarda atopik egzemanin bir bulgusu olarak görülebilir.

•  Otoegzematizasyon reaksiyonlari diskoid egzema gibi görülebilir.

•  Varislerin üzerindeki deride görülürse varikoz egzema olarak adlandirilir.

•  Kuru deri kiş aylarinda kuru, kaşintisiz yuvarlak alanlara neden olabilir.

•  Islak tipi kabuklu veya su kabarcikli alanlar şeklinde görülür.

Hastalığın görüntüsü nasıldır?

Diskoid egzema vücudun herhangi bir yerini tutmakla birlikte, genellikle alt bacakta görülür. Bir veya birkaç alanda görülen hastalik haftalar ve aylarca kalabilir.

Hastalikli alan yuvarlak veya oval oldugundan diskoid ve numuler egzema adini almiştir. Birkaç santimetre genişliginde olabildigi gibi, birkaç milimetre kadar küçükte olabilir.

Tutulan alanlar pembe, kirmizi veya kahverengidir ve sinirlari belirgindir. Üzeri kuru, catlak veya kabariktir, su kabarcikli veya kabukludur. Diskoid egzema çok kaşintilidir veya hemen hemen hiç kaşinti yoktur.
Döküntünün etrafindaki doku genellikle normaldir, fakat kuru olabilir. Döküntü hiçbir belirti birakmadan geriler. Fakat koyu tenli kişilerde birkaç ay iz kalabilir. Bu leke deriden açik veya koyu renkte olabilir.

Hastalikta belli araştirmalari yapmak gerekli midir?

Bir çok hastada diskoid egzema çok karakteristik görüntüye sahip olmasi nedeniyle araştirma yapmaya gerek yoktur.Bakteri kültürü ikincil olarak döküntüye eklenen bakterileri saptamak amaciyla yapilabilir. Bazen mantar hastaligi ile karişmasi nedeniyle mantar incelemesi yapilmasi gerekebilir.

Bazen temas allerjisi olup olmadigini saptamak için allerjik yama testi yapilabilir, fakat olgularin çogunda spesifik allerji yoktur.
Tedavi nasil yapilir?

Deriyi travmalardan koruyun. Hastalik derideki küçük travmalar sonrasinda alevlenebildigi için deriyi travmalardan korumak gereklidir. Eger ellerde de belirti var ise, tahriş edici deterjan, çözücü,diger kimyasal ve aşiri su temasindan kaçinmak için eldiven kullanilmalidir.

Nemlendiriciler 
Banyo yaglari nemlendirici sabun ve kremler kullanilabilir. Kaşinti, pullanma ve kurulugu gidermek amaciyla nemlendiriciler olabildigince sik uygulanmalidir. Nemlendiriciler hasta olmayan deri alanlarina da kurulugu azaltmak için sürülmelidir.

Kortizonlu krem veya pomadlar

Yerel uygulanan kortizonlu pomad veya kremler egzemayi ve lokal tahrişi ortadan kaldirir. Kortizonlu kremler günde bir veya iki kez uygulanmali. Daha sonra gerekirse yan etkileri düşükhidrokortizon içeren kremler veya pomadlar kullanilabilir.

Agizdan alinan neya deriye sürülen antibiyotikler
Antibiyotiklerin kullanimi hastalikli alan sizintili, nemli ve kuru ise önemlidir. Bazen numular egzema agizdan alinan antibiyotiklerle tamamiyla ortadan kalkar.

Antihistaminik tabletler
Antihistaminik tabletler özellikle geceleyin kaşintiyi gidermekte etkilidir. Fakat egzemayi iyileştirmez. Yeni uyku vermeyen antihistaminiklerin çikmasi ile ilaçlar daha rahat kullanilabilir hale gelmiştir.

Fototerapi 
Haftada birkaç kez uygulanan ultraviyole işigi tedaviye yardimci olabilir. Egzemayi kontrol altina almak birkaç ay alabilir, fakat şiddetli olgularda faydalidir.

Kortizonlu tabletler veya igneler
Bu ilaçlar ancak çok şiddetli olgularda uygulanmalidir. Kullanildiklarinda birkaç hafta kullanilmali ve sonra krem veya pomad tedavisine geçilmelidir.
Hastalik tedavinin sonlanmasi ile tekrarlayabilse de genellikle yukaridaki tedavilerle kontrol altina alinabilir. Bu arada cilt nemli tutulmali ve travmalardan korunmalidir. Bu egzema ergeç tamamiyla iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.