Diş sağlığınız için meyve yiyin

Konya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Şengün, diş çürüklerinde beslenmenin önemli bir faktör olduğunu söyledi. Özellikle ara öğünlerde tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Şengül, “Ara öğünlerde tüketilen şekerli çay veya kahve ile unlu ve şekerli mamüller, kişinin ağzında gün boyu asit olmasını sağlamaktadır. Bu da dişlerin çok kolay çürümesine yol açmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Abdülkadır Şengün, diş çürüğününde basit gibi görünsede önemli hastalıklar arasında yer aldığını kaydederek şöyle konuştu:
Diş çürüğü hastalığında beslenme önemli bir faktördür. Hatta sadece diş çürüğü değil, insanın bütün bedeniyle ilgili bir konudur. Unlu ve şekerli besinlerin sık sık tüketilmesi, o bireyde çürüğe karşı bir yatkınlık oluşturur. Şekerli ürünleri, öğünlerle sınırlamak, öğün aralarında daha çok şekersiz ürünleri tercih etmek çürüğe karşı bir direnç oluşturmada etkili olacaktır. Ara öğünlerde tüketilen şekerli çay veya kahve ile unlu ve şekerli mamüller, kişinin ağzında gün boyu asit olmasını sağlamaktadır. Bu da dişlerin çok kolay çürümesine yol açmaktadır. Bisküvi, çikolata ve şekerleme gibi ürünler yerine, daha doğal yiyeceklerin tercih edilmesi, çürüğe karşı bir direnç oluşturur. Mesela bir çocuk sürekli şekerli gıdalar tüketeceğine, meyve yiyebilir. Hem daha sağlıklı olacaktır, hem de ağzı ve dişleri temizleyecektir. Meyve tüketimi teşvik edilebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.