Diş Çürüğü Obezite Sebebi

Diş Çürüğü Obezite Sebebi

Diş Doktoru Pertev Kökdemir, yetkisiz diş problemi yaşayanların iş dünyasında hep arka sıralarda yer aldığını belirterek, “Bu kişiler öz güven eksikliğinden nedeniyle ön plana çıkmak istemiyorlar” dedi.

Dinç dişlere sahip olmanın öneminin güzel bir gülümseme ve yüz estetiği açısından olduğunu aktaran Kökdemir, fena, bakımsız, çürük dişlerin şişmanlığa da yol açtığını vurguladı. Dişçi Kökdemir, diş eksikliğinin sahiden görsel bir sorun olmaktan ziyade sağlığı son derece negatif etkileyen, hastalıklara davetiye çıkaran bir koşul olduğunu söyledi. Dişlerini kaybedene kadar diş hekimine gitmeyen kişilerin, dişlerini kaybettikten yani iş işten geçtikten sonra hekimlerin kapısını çaldığını kaydetti. Kökdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir iş görüşmesine giderken kıyafetimize nasıl itina gösteriyorsak dişlerimize çok daha fazlasını göstermeliyiz. Yetersiz diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına değin pek fazla hastalığa sebep oluyor. Keza yetersiz dişler, şahısların psikolojisini de bozuyor. Iş hayatlarını sekteye uğratıyor. Meslek yerinde yükselemiyor, iyi pozisyonlara gelemiyorlar.”

Kariyeri de etkiliyor

Diş Hekimi Kökdemir, dinç dişlere sahip olmanın önemi hoş bir gülüş ve yüz estetiği açısından zaruri olduğunu vurguladı. Dişlerin sindirim açısından da öneminin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Kökdemir, “İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdalar olabildiğince fazla çignenmelidir. Ağzımızda yer alan her bir dişin ayrı bir görevi vardır ve birinin eksikliği bile sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Beceriksiz diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler bütün olarak yutulduğunda şişkinlik, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar.” diye konuştu. Günümüzün büyük problemi şişmanlık sorunu olduğunu aktaran Kökdemir, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Çiğnenmeden yutulan besinlerden vücudumuz yeterince faydalanamadığı gibi bunların birçok da yağ olarak depolanmaktadır. Bu koşul ise obeziteye neden olmaktadır. Obeziteye tabi olarak yürek damar rahatsızlıklarında da yükselme gözlenmektedir. Bu hastalıklar da kariyeriniz önünde ciddi engel oluşturur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.