Dikkat, güneş erken yaşlandırıyor!

Sıcak ve nemli hava terlemeyi, terleme de cilt tahrişlerini ve alerjileri tetikliyor, güneş ışınları ciltte lekelere, kuruluğa ve kırışıklığa zemin hazırlıyor. Tuzlu deniz ve klorlu havuz suyu ise cildi kurutuyor, deri kalınlaşıyor ve pullanma gelişiyor.

Bu nedenle cilt bakımının yaza uyum sağlayacak şekilde yapılması, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak açısından çok önemli.

YAZIN CİLT BAKIMININ PÜF NOKTASI: DOĞRU NEMLENDİRME

Yaz mevsiminin bu etkilerine maruz kalan cildin sağlığını ve güzellliğini korumanın yolu ise doğru cilt bakımı ve iyi nemlendirmeden geçiyor.

Sabah – akşam cildi kir, toz, makyaj, yağ gibi maddelerden arındırmak ve derinin hava almasını sağlamak, atılacak ilk adım.  

Başta temizleyiciler olmak üzere kullanılan cilt bakım ürünlerinin yaz aylarına uygun olup olmadığının gözden geçirilmesinde de fayda var.

HEM KURUTMASIN HEM DE YAĞLANDIRMASIN!

Temizleyicilerin cildi yağlandıran veya aşırı kurutan hammadde içermemesine dikkat edilmeli. Özen gösterilmesi gereken bir diğer nokta ise sıcak havalarda deriyi iyi nemlendirmek. Bu nedenle yaz sıcaklarında hafif kremleri tercih edebilir ve cildinize gereken nemi verebilirsiniz. 

Uzmanların cildin nem dengesini korumadaki tavsiyelerinin başında; nem ve su tutma oranı yüksek, hafif bazlı ürünler geliyor. Uygun nemlendiricilerin düzenli kullanılması, cildin kurumasını önlüyor, canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

GÜNEŞ DOST MU, DÜŞMAN MI?

Vücutta çok sayıda işlevi bulunan D vitamini açısından gerekli olan güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak ciddi riskleri de beraberinde getiriyor. Güneşin cildi erken yaşlandıran en önemli dış faktör, UV ışınlarının da deri kanserinin en önemli nedeni olduğu gerçeğinden hareketle, koruyucu kremlerin ve nemlendiricilerin ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor.

Güneş koruyucuların, nemlendiriciden sonra ve makyaj malzemelerinden önce kullanılması öneriler arasında. En az 30 faktör içeren bu ürünleri güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulamak en doğru yaklaşım. Ayrıca yağlı, beyaz renk bırakan, porları tıkayan ve terle akan koruyuculardan kaçınmak gerekiyor.

DAHA ÇOK SU…

Yazın vücudun suya daha çok ihtiyacı olduğu da göz ardı edilmemeli. Terle kaybedilen suyu bol sıvı tüketerek geri kazanmak, hem vücut hem de cilt sağlığı açısından gerekli. Susuzluğu gidermenin diğer bir yolu da her gün en az bir kez duş almak.

Ayrıca deri soyucu maskeler uygulamak, böylece cildi ölü hücrelerden ve kuruyan üst tabakadan arındırmak da yazın cilt bakımının önemli ayaklarından biri.

SADECE BAKIM YETMEZ!

Güneş, deniz ve havuz suyu ile sıcak ve kuru havadan korumak için yapılacak bakımların yanı sıra, beslenme ve uyku düzeninin daha genç ve güzel bir cilde sahip olmadaki rolü de unutulmamalı.

SICAK HAVANIN, DENİZ VE HAVUZUN CİLDİNİZİ KURUTMASINA İZİN VERMEYİN! CİLDİNİZİ VASELİNE SPREY İLE GÜNLÜK OLARAK SANİYELER İÇİNDE NEMLENDİRİN.