depresyon ve depresyona bağlı kilo artışı

Depresyon ve Depresyona Bağlı Kilo Artışı

depresyon ve depresyona bağlı kilo artışıStres veya depresyon kilo yapar mı?

Stres, üzüntü, sıkıntı ve yalnızlık durumunda rahatla­mak için aşırı yemek yiyen veya abur cubur atıştıran in­sanlar çoktur. Bu durum aşırı ve kontrolsüz beslenmeye ve sonuçta kilo alımına neden olur. Bu kişiler psikolojik sı­kıntılarını yemek yiyerek gideren kişilerdir ve çoğunlukla çikolata, tatlı, kuruyemiş ve şekerleme yerler. Bir süre son­ra bu şekilde beslenme bir bağımlılık haline geldiğinden hızla kilo almaya başlarlar. Özellikle çikolatada bulunan maddeler beyindeki mutluluk hormonu denen seretonini artırdığından kişilerde rahatlama ve mutluluk gözlenir.

Bu kişilerin stres yönetimini öğrenmeleri, spor yapma­ları, dışarı çıkıp yürümeleri, kendilerine zaman ayırmaları ve başka meşguliyetler bulmaları faydalıdır. Stresle başa çıkamayanlar bir psikolog veya psikiyatri uzmanından destek almalıdır. Depresyon ve kilo alma sıklıkla birlikte olan iki durumdur. Depresyon ilaçlarının bazıları kilo yap­tığı gibi kilo vermeyi de zorlaştırmaktadır. İnsana mutluluk veren seretonini artıran gıdalar karbonhidratlar oldu­ğu için depresyondaki kişiler karbonhidratı azaltılmış di­yetler yapmamalıdır. Bunun yerine posalı karbonhidratlar, tam tahıllar, kepekli makarna ve hububatlar tercih edilme­lidir. Bu kişilerde kandaki şeker düzeyi, insülin ve tiroit hormonları ölçülmeli ve buna uygun tedaviler yapılmalı­dır. Kanda selenyum eksikliği varsa yerine konmalı ve omega-3 alınmalıdır. Depresyondaki kişiler egzersizden çok fayda görürler. Az ama sık yemek yemek, ara öğünler eklemek çok faydalıdır. Depresyondaki hastalarımın ço­ğunda hipoglisemi ve tiroit hormon bozukluğu saptadım ve tedaviden büyük yarar gördüler. Bu nedenle mutlaka şeker düşüklüğü olup olmadığı ve tiroit hastalığı araştırıl­malıdır.

Kadınlar belli dönemlerde daha çok kilo alıyorlar değil mi?

Erişkin kadınlar özellikle gebelik ve emzirme dönemin­de, doğum kontrol hapı kullandıklarında ve menopoz dö­neminde kilo alırlar. Doğum sayısı arttıkça alınan kilolar­da da artma olmaktadır. Bu dönemlerde kadınların kilo almamak için beslenmelerine dikkat etmeleri ve egzersizi bırakmamaları gerekir. Kilo alan bir kadının doğum kon­trol ilaçlarını kullanmaması daha doğrudur.

Menopoz döneminde ortaya çıkan kilo alma olayı kan­da kadınlık hormonu denilen östrojenin azalması netice­sinde oluşur. Azalan östrojen hormonu çeşitli mekanizma­larla metabolizmayı yavaşlatarak kilo artışına yol açar. Menopoz tedavisi için ilaç alınsa bile kandaki östrojen hormonu tam olarak düzelmediği için menopozdaki ka­dınlarda kilo vermede sıkıntılar doğmaktadır. Bu hastalar­da diyet, egzersiz ve bazı zayıflama ilaçları faydalı olabil­mektedir.

Menopoza girdikten sonra mutlaka açlık ve tokluk kan şekeri ile tiroit hormon tetkiklerini yaptırmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.