Çocuklarda büyüme ağrısı

Çocuklarda kol ve bacaklarda hissedilen, çoğunlukla yarım saat veya birkaç saat sürebilen geçici, dönemsel ağrılar görülebileceği belirtildi. Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Ramatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Ataman, daha çok 3-12 yaşlarındaki çocukların kalça ve bacaklarında gece uykudan uyandırabilecek düzeyde ağrılar görülebildiğini söyledi.

Çocukların büyüme döneminde görüldüğü için bu ağrıların halk arasında “büyüme ağrısı” olarak bilindiğini ifade eden Ataman, “Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 25-40’ında ağrılar görülebilmekte, artmış fiziksel aktivitelerle ilişkili olabilmekte ve 12-13 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. Görülme sıklığı, cinsiyete göre farklılık göstermemektedir.” dedi.

Prof. Ataman, büyüme ağrılarının tamamen iyi huylu ve geçici olduğunu belirterek, “Nedeni genetik ve eklem-kaslarla ilgili yapısal özelliklerle açıklanmaya çalışılsa da kesin olarak bilinmemektedir” diye konuştu.
Bacak ağrıları şikayeti olan çocuklarda büyüme ağrısı tanısının, ağrıya neden olabilecek lösemi, kemik tümörleri, kemik, eklem, kas dokusu iltihabi olayları gibi diğer tüm hastalıklar açısından incelendikten sonra konulabileceğini vurgulayan Ataman, kesin tanı için ağrıların şekli, sıklığı, şiddeti, süresi hakkında ayrıntılı bilgi alınması gerektiğini bildirdi.

“AĞRILAR, KRAMP ŞEKLİNDE GÖRÜLÜR”
Ataman, büyüme ağrılarında ağrıyan bölgede şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da eklem hareketlerinde kısıtlılık olmadığını anlatarak, şunları kaydetti: “Ağrılar kramp şeklinde, derin, rahatsız edici bir tarzda hissedilir. Bacaklar, baldırlar, bacağın ön tarafı ağrının en çok hissedildiği bölgelerdir. Her iki bacakta da hissedilir.

Kalça, bel ve üst taraflarda nadiren görülürler. Ağrılar, aşırı fiziksel aktivite ile artar, masaj ve dinlenmekle azalır. Akşamları ve geceleri artar, uykuyu engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bazı çocuklarda bütün gece boyu sürebilir. Bu hastalarda topallama, eklemlerde şekil bozuklukları, fiziksel aktivite kaybı olmaz. Ağrılar sabahları tamamen geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.