çocuklarda boğmaca belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Boğmaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

çocuklarda boğmaca belirtileri ve tedavisiÇocuklarda Boğmaca Hastalığı ve Boğmaca Hakkında Bilgiler

Boğmaca, bulaşıcı çocuk hastalıklarının en ciddilerindendir ve özellikle küçük bebeklerde, önemli sorunlara neden olabilir. Kuluçka dönemi, 7-10 gün sürer. Çocuk, hastalığı belirtiler ortaya çıktıktan son­ra 28 gün süreyle bulaştırır.

Çocuklarda Bebeklerde Boğmaca Belirtileri

Hastalık, olağan öksürük ve biraz sulu ve gürül­tülü burun akıntısıyla başlar. Birkaç gün sonra çocuk, her nefes verişinde birkaç kez öksürmeye başlar. Bu aşamada öksürük, kendiliğinden başlayabilir ya da örneğin çocuğun kucağa alınması, öksürüğün baş­lamasına neden olabilir. Sonra da çocuğun nefes al­masına olanak vermemecesine sürebilir. Öksürük bitince çocuk, gürültüyle nefes alır. Ancak özellikle küçük bebekler, nefeslerini tazeleme olanağı bulama­yabilirler. Öksürükle birlikte genellikle kusma da gö­rünür. Tedaviye karşın hastalık, haftalarca ya da aylarca sürebilir. Hastalığın başlıca komplikasyonları, grip ve kulak iltihaplarıdır.

Boğmaca Tedavi, Boğmaca Tedavisi

Bu hastalık için geliştirilmiş özel antibiyotik te­davisine zaman yitirilmeden başlanmalıdır. Ancak ök­sürük, uzun süre geçmez ve olağan öksürük şurupla­rından etkilenmez. Hafif bir sakinleştirici ilaç, genel­likle yararlıdır. Sürekli kusma, beslenmeyi güçleştirebilir. Bu durumda, yiyecekler, sık sık ancak az miktarda verilmelidir.Anneden hiçbir bağışıklık geçmediği için, bebeklerin boğmacaya karşı olabildiğince erken aşılanma­ları, yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.