Cilt Neden Yaşlanır

Cilt neden yaşlanır.Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi temel nedendir. Buna ek olarak aşağıdaki faktörleride sayabiliriz.

Doğal yaşlanma süreçleri
Aşırı güneş ışığına maruz kalma
Çöl gibi sert ve kuru iklim koşulları
Flor (flor genellikle flor içeren sulardan vücuda alınır)
Aktif veya pasif sigara içiciliği
Çevre ve hava kirliliği
Egzoz gazları
Stres
Beslenme yetersizlikleri (genellikle B2 ve C vitamini eksikliği)
Egzersiz yapmama
Aşırı mimiklerle konuşma, çatık kaş çizgisi oluşumu ve yüz ve göz çevresi kırışıklıklarını arttırır
Aşırı makyaj ile cildin kuruması

Yaşam koşullarının iyileşmesi ve birçok hastalığın tedavi edilebilir hale gelmesiyle ömür ortalaması uzayıp dünya nüfusu giderek yaşlanırken, yeni yöntemler yaşlılık belirtilerini de daha ileri tarihlere atabiliyor.

Eskiden özellikle ciltte 40’lı yaşlarda başlayan yaşlılık işaretleri, dermokozmetikteki yeni gelişmeler sayesinde şimdi çok daha ileriki yaşlarda kendini gösterebiliyor.Yaşlanmanın iki boyutu olduğunu ve bunların ‘fotoyaşlanma’ ile ‘kronolojik yaşlanma’dan oluştuğunu kaydeden Fotoyaşlanmada güneş, kronolojik yaşlanmada ise yerçekimi başrolü oynar. Fotoyaşlanmayı önlemek için güneşten korunma alışkanlıkları, kronik yaşlanmada ise beslenme alışkanlıkları, topikal retinoid kullanımı ve dermokozmetik uygulamalar ön plana çıkar

Antik Roma’da yaşam süresi ortalama 22 iken, 1800’lü yıllarda 41-42 yıla, günümüzde ise 75-80 yıla çıktı. Artık literatürde 65 yaş üstü yaşlı kabul ediliyor.

ABD’de her gün 5 bin kişi 65 yaşına basıyor, 65 yaş ve üstü 3 bin 600 kişi ölüyor. Yani 65 yaş ve üstü kesime her gün bin 400 kişi katılıyor. 75 yaş üstü grup ise nüfusun en hızlı artan bölümünü oluşturuyor.

ABD’de yüz yıl önce 65 yaş ve üstü grup, ülke nüfusunun yüzde 2’sini oluştururken, bugün yüzde 10 seviyesine yükselmiş durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.