Cildi kuru olanların 5 düşmanı

Kuru cilt sadece kötü görünmekle kalmaz aynı zaman da rahatsızlık hissi de verir. Kuru cile sahip olan kişilerin dehidrasyon yani su bazlı maddeler içeren kremleri kullanmaları çok iyi sonuçlar vermektedir.

Kuru cilde sahip kişilerin uzak durmaları ve ciltleri üzerinde kullanmamaları gereken 5 maddeyi uzmanlar belirledi. Cildinizde bu maddeleri kesinlikle kullanmayın aksi takdirde cilt kuruluğunuz bir kaç kat daha artabilir.

1- Retinoidler

Retinoidler sedef hastalığı, akne, sivilce ve siğiller gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ancak retinoidlerin kurutma etkisi olduğu için kuru ciltler üzerinde uygulandığında çok ciddi sonuçlar ortaya çıkırır. Ciltte tahriş ve hasara neden olur. Bunun için çok kuru cilt tipi olanların kullanmaması gerekmekte.

2- Benzoil peroksit

Benzoil peroksit genellikle akne tedavisinde kullanılan bir kimyasaldır. Bu nedenle kuru ciltler üzerinde uygulandığında ciltte soyma, kaşıntı, tahriş ve kızarıklık da dahil olmak üzere bir çok zarara neden olabilir.

3- Alkol

Kuru cilde sahip kişilerin içerisinde alkol bulunan jel ve losyonlar kullanmamaları gerekir. Genellikle jel ve losyonlarda alkol vardır. Uzmanlar, bu tür ürünler satın alınırken, kişilerin mutlaka içinde alkol bulunup bulunmadığına bakması gerektiğinin altını çiziyor.

4- Salisilik asit

Salisilik asit genellikle cildin ölü derilerden temizlenmesi için kullanılır. Eğer cildinize peeling yapacaksanız o zaman kuru ciltlere uygulanabilir bir peeling seçin. Bazı cilt yumuşatıcılarınında peeling özelliği bulunuyor. Bunları tercih edebilirsiniz.

5- Koku ve koruyucular

Koku ve koruyucular, cilt üzerindeki alerjilerin önde gelen nedenlerinden biridir. Cildinizde tahriş varsa koku ve koruyucular cildinizin pul pul olmasına neden olacaktır. Bu nedenle kullanacağınız kremlerin içinde koku ve koruyucu olmamasına özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.