Cihangir’de tırtıl paniği

Neredeyse tüm ağaçlara zarar veren ve zehirli oldukları düşünülen tırtıllar, mahalle sakinleri tarafından Beyoğlu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bildirildi.

İhbar üzerine olay yerine gelen veteriner işleri ekipleri ilaçlama çalışmaları gerçekleştirdi. Firuzağa Camii önündeki ağaçların tamamını kaplayarak yapraklarını yediği görülen tırtılların, ilaçlama sonrası ağaç dallarından teker teker düşerek etkisiz hale geldiği görüldü. 

BÜTÜN AĞAÇLARI TIRTIL SARDI

Yaklaşık 2 haftadır Cihangir genelinde tırtıl sorunu yaşadıklarını dile getiren Beyoğlu Veteriner İşleri Müdürü Numan Akol, “Geçen hafta bazı bölgeleri ilaçladık ancak bölge geneline yayıldı. Bugün bir kaç ağaç daha ilaçlayacağız bütün ağaçları tırtıl sardı. Park ve bahçelerdeki ağaçları tırtıllar yedi. Ancak tırtıllar değişik bir çeşit . Bunları kuşlar yemiyor zehirli bir tırtıl. Bunları ilaçlamakla yok etmek durumundayız. İlaçlama yönteminde tarım ilacı kullanmadık. Halk sağlığına uygun olan ilaçlar kullanıyoruz. Takipçisi olacağız haftaya tekrar ilaçlama yapacağız” dedi.

TAVUKLAR, KUŞLAR, ÖRDEKLER YEMİYOR, TIRTILLAR ZEHİRLİ OLABİLİR

Tırtılların insanlara zarar vermediğini düşündüklerini ifade eden Akol, “Tırtılların insanlara zarar verdiklerine tanık olmadık ama bu tırtılları, kuşlar, ördekler ve tavuklar yemiyor. Normalde yemeleri lazım ama hiçbir hayvan bunu yemiyor. Doğal düşmanları yok gibi duruyor. Çok yaygın olarak tırtıllar her tarafa yayıldı. İlaçlama dışında başka çare bulamadık. Nereden geldiği noktasında bir bilgim yok. İthal ağaçlarla gelmiş olabilir taşınan topraklara ya da yeni dikilen bitkilerle gelmiş olabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.