Chia tohumu faydaları nelerdir? Nerelerde kullanılır?

Chia, Antik Aztekler tarafından beri tüketilen küçük, dikdörtgen şekilli yağ tohumlarıdır. Bu bitki aslında ilk Meksikalılar tarafından yetiştirilmiştir. Birçok beslenme uzmanlar chia tohumlarını sahip olduğu yüksek besin değerleri nedeniyle sağlıklı yiyecekler listesinin ilk sıralarına almaktadır. Omega-3 yağ asitleri (a-linolenik asit), antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve diyet lifi açısından oldukça iyi bir kaynak olduğu için chia, sağlıklı bir besin olarak kabul edilmektedir.

Botanik olarak, nane ailesine ait olan chia, küçük boylu bitkilerdendir. Bilimsel ismi ise, salvia hispanica olarak bilinmektedir.

Chia (Salvia hispanica) küçük, yıllık, kuraklığa dayanıklı, çiçekli bir bitkidir. Kumlu, bereketli topraklar altında iyi gelişmektedir. Chia tohumları beyaz, kahverengi ve siyah renkte olabilmektedir. Chia bitkisi tohumları çapı yaklaşık 1 mm boyutundadır ve minyatür barbunyalara benzemektedir.

Chia tohumlarında bulunan nişasta ve karbonhidrat geleneksel diyetler ile karşılaştırıldığında yavaş yavaş salınır ve yemekten sonra kısa dalgalanmaya sebep olmaz. Bu nedenle, kan şekeri düzeyinde oynama olmayacağı için şeker hastaları için ideal olarak kabul edilmektedir. Kan akışı içindeki şekerlerin daha yavaş salınmasını sağlayarak şekerin uygun şekilde emilmesini desteklemektedir. Bu nedenle, insülin ihtiyacını azaltabildiğine inanılmaktadır.

Chia tohumu balık türleri dışında omega-3 yağ asitleri açısından iyi bir kaynaktır. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından gerekli esansiyel yağ asitleridir ve vücuttaki birçok fonksiyonları sağlamak için yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca, diğer yardımcı olduğu koşullar arasında artrit, osteoporoz, yaşla ilgili demans ve yorgunluk sıralanmaktadır.

Chia tohumlarında bulunan kalsiyum miktarının yağı alınmış sütte bulunandan daha yüksek olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, günlük olarak bir avuç chia tohumu tüketmek kalsiyum eksikliğini gidermek için idealdir. Kalsiyum osteoporoz riskinin azaltılması, eklem zayıflığının engellenmesi ve vücut esnekliğinin kazanılması için etkilidir. Ayrıca kemik ve diş sağlığı için son derece gereklidir.

Chia tohumları beyin için yararlı olan besinlerle doludur. DHA yağ asitlerini (iyi beyin fonksiyonu için bir zorunludur) yapmak için kullanılan omega-3 açısından iyi bir kaynaktır. Ayrıca sağlıklı beyin fonksiyonları ve ruh hali için gerekli olan dokuz temel amino grup asidi barındırmaktadır. Chia tohumlarındaki antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve serbest radikallerin neden olabileceği tüm zararlardan beyni korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.