California’da ölüm hakkı yasallaştı

California Valisi Jerry Brown, “ölüm hakkı” yasasını imzaladı.

77 yaşındaki Vali Brown, ABX2 15 olarak da bilinen tartışmalı yasaya ilişkin kişisel görüşünü de kamuoyuyla paylaşarak, kararı imza öncesi aralarında Katolik piskoposunda bulunduğu güvendiği kişiler ve doktorlarla değerlendirdiğini belirten yazılı bir açıklama yaptı.

Brown açıklamasında, “Dindirilemeyen bir ıstırap içinde ölümü bekliyor olsaydım ne yapardım bilmiyorum ama şundan eminim ki bir seçenek olarak bu yasanın varlığı rahatlatıcı olurdu” ifadelerine yer verdi.

Kendisi de bir Katolik olan Brown, bunun sıradan bir yasa olmadığını belirterek “Mesele California eyaleti’nin acılar içinde ölmekte olan birinin kendi yaşamına son vermesini suç olarak görmeye devam edip etmeyeceğidir” dedi.

YASA AKLİ DENGESİ YERİNDE OLAN YETİŞKİNLERİ KAPSIYOR

Yasaya göre tedavisi olmayan bir hastalıktan dolayı tolere edilemeyecek, fiziksel veya psikolojik acı çeken hastalar, doktor gözetiminde ölme hakkına sahip olacak. Yasa sadece akli dengesi yerinde olan yetişkinleri kapsıyor.

Hastanın yasadan yararlanması için öncelikle iki doktor tarafından en fazla altı ay ömrü kaldığına dair onay alması ve ardından biri aileden olmamak kaydıyla iki şahit huzurunda yazılı olarak talepte bulunması gerekiyor.

2016’da yürürlüğe girmesi beklenen yasayla birlikte eyalette hekim destekli intihar tartışmaları yeniden başlarken “California Yardımlı İntihar Karşıtları” grubu kendi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, vali Brown’un dünyanın en iyi sağlık imkanlarından yararlanabilen zengin biri olarak kendi kişisel tecrübelerine dayanarak yanlış bir karar verdiği eleştirisinde bulundu. Grup ayrıca yasaya karşı olan diğer hareketlerin de listesini yayınladı.

ÖTENAZİYE İZİN VEREN EYALETE TAŞINMIŞTI

Öte yandan ölüm hakkı hareketinin sözcüsü olarak bilinen ve beş farklı kanser türüyle mücadele eden 47 yaşındaki Amerikalı kadın Christy O’Donnell yasayı sevinçle karşıladığını açıkladı.

California’da geçen yıl beyin kanserine yakalandığını ve altı ay ömrü kaldığını öğrenen 29 yaşındaki genç kadın Brittany Maynard kendi seçtiği şekilde ölebilmek için ötenaziye izin veren Oregon eyaletine taşınmış, olayla birlikte ölüm hakkının yasallaşması California’da tartışmaya açılmıştı.

“Ölüm hakkı” yasasıyla birlikte California Amerika’da , Oregon, Washington, Vermont ve Montana’nın ardından yasaya onay veren beşinci eyalet oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.