Bu sebze Hastalıklara Savaş Açıyor

Diyet listelerinin vazgeçilmez sebzesi olan kabak, ödem atıcı ve tokluk hissini artırıcı etkisinden dolayı biz diyetisyenlerin sıklıkla önerdiği besinler arasındadır. Faydaları yüzyıllar öncesinde de bilinen kabağın faydalarına bir göz atalım.

*Ortalama 100g kabak içerisinde 250mg potasyum bulunur, kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır, tansiyonu dengeler.

*B vitamini içeriği zengindir, enerji metabolizmasında ve sinir sistemini onarmada etkilidir.

*Lif içeriği yüksektir, tokluk hissini artırır.

*Klorofil içermesiyle ödem atımını hızlandırır.

*Bir tür lif kaynağı olan lignin içeriği yüksektir, yapılan çalışmalar özellikle ligninden zengin besinlerin kanser oluşumunu önleyebileceği yönünde.

*Pektinin kalp damar sağlığı üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır ve kabak peptin içeren ender besinler arasındadır.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

*Fitosterol birçok bitkide bulunan bir maddedir ve özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici, damar sertliği ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kabak içeriğindeki fitosterol miktarı da diğer sebzelere göre yüksek miktardadır.

*A,C vitamini, magnezyum, folat, potasyum, mangan vitaminlerini bir arada içermesi kalp damar sağlığını koruması açısından yine önemli bir sebze konumuna getiriyor. Vücuttaki homosistein seviyesini düşürmesiyle kalp krizinden dahi koruyabilmekte.

*Kabak içeriğindeki bakır minerali ve antioksidanlar nedeniyle artritli hastalarda pozitif etkileri olabilmektedir. Özellikle enflamasyonu azaltıcı etkisinden dolayı ağrıları azaltıcı etkisi olduğu çalışmalarca desteklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.