Bu gece olmaz canım, alerjim var!

Alerjik hastalıklar cinsel fonksiyon bozukluğu riskini iki-üç kat artırıyor. En sık görülenler erkekte sertleşememe, kadında ise cinsel isteksizlik

Kalp damar hastalıkları, diyabet gibi pek çok sağlık sorununun sonucu ya da belirtisi olarak görülebilen cinsel fonksiyon bozukluklarına, alerjik hastalıklar da yol açabiliyor. Art arda hapşırma, burun tıkanıklığı, akıntısı ve kaşıntısı gibi şikayetlerle görülen saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit başta olmak üzere, alerjik astım ve deri alerjileri kişinin yaşam kalitesini bozduğu gibi cinsel yaşamını da olumsuz etkiliyor.
Alerjik rinit hastalarında cinsel fonksiyon bozuklukları konusunda Avrupa Alerji Kongresi’nde yaptığı sunumda bu iki sorun arasındaki ilişkiye dikkat çeken Celal Bayar Üniversitesi uzmanları, alerjik rinitin erkeklerde sertleşme sorunu, kadınlarda ise cinsel istek, haz alma ve ağrı sorunlarına yol açtığını açıkladı. Yapılan çalışmalara göre cinsel sorunlar, alerjik sorunları olan kişilerde iki-üç kat artıyor.
Alerjik hastalıkların hem kişide hem de partnerinde cinsel sorunlara yol açtığını belirten Dr. Cengiz Kırmaz, alerjik rinit ve yol açtığı cinsel sorunlarla ilgili dünya çapında ilk kez yaptıkları çalışma hakkında sorularımızı yanıtladı.

– Alerjik rinitin kadın ve erkekte yol açtığı cinsel sorunlar nelerdir?

Erkekte yarattığı birincil sorun sertleşme. Bu durum daha çok hastalığın kişi üzerinde yarattığı depresif durum, endişe, korku, çekinme gibi durumlarla ilişkili gibi görünüyor. Aynı ikincil nedenler muhtemelen kadın hastalarımız için de geçerli. Kadınlarda cinsel haz alma, dürtülenme, cinsel istek ve hatta cinsel birleşme esnasında kayganlaşmanın azaldığı, ağrı hissinin oluştuğu biliniyor.

Partneri de hasta ediyor

– Alerjik kökenli hastalarda risk ne kadar artıyor?

Doğru tedavi edilmeyen tüm saman nezlesi, alerjik astım, deri alerjileri, gıda alerjileri hastaları risk altında. Maalesef yalnızca hastalar değil, bu hastaların cinsel eşleri de risk altında. Cinsel fonksiyon kayıpları, bu tür hastalığı olmayan kişilere göre en az iki-üç kat fazla görülmekte. Ama düzenli tedaviyle olası cinsel sorunların önüne geçmek mümkün.

– Alerjik hastalıklarla cinsel sorunlar arasındaki ilişki ne zamandır biliniyor?

Alerjik hastalıklarda kişiyi fonksiyonel olarak en çok zorlayan durum alerjik astımdır. Alerjik astımın cinsel fonksiyon kaybına neden olabileceğine dair daha eski çalışma ve saptamalar mevcut. Astım gibi kronik akciğer hastalıklara ait bu ikincil fonksiyon kayıplarıyla ilgili yapılan çalışmalar yanında, bu kişilerin cinsel eşleri üzerinde de yapılan çalışmalar var.
Bu çalışmalar sonucunda hem kişide hem de cinsel eşlerinde bu hastalıkların cinsel işlevler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu gözlemlendi. Bunun dışında deriyi ilgilendiren alerjik hastalıklarla ilgili durumların da cinsel fonksiyon kayıplarına yol açtığına dair yayınlar mevcut. 2005’te yayınladığımız çalışmamız Amerikan Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’nin resmi yayın organı olan tıbbi dergide yayınlandı.

Depresif hal ve ilaç etkisi yüzünden

– Alerji hastaları bu durumun farkında mı?

Kültür ve bilinç düzeyi yükseldikçe, alerjik hastalıkların ve onların yarattığı ikincil sorunların da farkına varıyorlar. Alerjik hastalıklar gerek ortaya çıkardıkları bulgular, gerekse kişi üzerinde yarattığı toplumdan soyutlanma, depresif mizaç, çekinme ve hastalığın tedavisi için kullanılan birçok ilaç nedeniyle cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.