BU BASİT BELİRTİLER ÖLÜMÜN HABERCİSİ OLABİLİR !

Uzmanlar, çene ağrısı ve sakarlık gibi günlük hayattaki basit belirtilerin kanser ve kalp krizi gibi altta yatabilecek ciddi sorunların ilk işaretleri olabileceği konusunda uyardı. Doktor Sorensen, görünüşte zararsız olarak nitelendirilen rahatsızlıkların genellikle gizlenen kırmızı işaretler olduğunu belirtti. Örneğin; sürekli susuzluğun diyabetin erken bir belirtisi, yüzdeki donuk ağrının kalp krizi belirtisi ve kuru öksürüğün astımın önemli bir belirtisi olduğunu söyledi.

Doktorlar, görünüşte zararsız olarak nitelendirilen rahatsızlıkların genellikle gizlenen kırmızı işaretler olduğunu belirtti. Örneğin; sürekli susuzluğun diyabetin erken bir belirtisi, yüzdeki donuk ağrının kalp krizi belirtisi ve kuru öksürüğün astımın önemli bir belirtisi olduğunu söyledi.

Kadınları, teşhis edilmesi zor olan yumurtalık kanserinin birkaç semptomu arasında şişkinlik ve kabızlık ile bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler konusunda özellikle uyanık olmaya çağırdı.

 

 

ANİ NEFES DARLIĞI

Nefes darlığı, sadece rahat olmadığınızın bir işareti olabilse de ancak aynı zamanda aneminin erken bir uyarısı, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin azalması olabilir. Anemi, özellikle aylık döngüye bağlı olarak üreme çağındaki kadınlarda yaygın olan B12 vitamini ve demir eksikliği olarak kendini gösteriyor.

SAKARLIK

Doktorlar, sakarlığın beyindeki felç veya diğer hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi. Bir şeyleri tekrar tekrar düşürmek, bacaklarınızın tam kontrolünü kaybetmek gibi belirtilerin önemli olduğunu ve eğer devam ederse potansiyel endişe nedeni olması nedeniyle kontrolün önemli olduğunu belirtti. Ayrıca ince düz bir çizgide yürümek gibi egzersizlerin fark etmek için iyi bir deneme olduğunu belirtti.


ÇENE AĞRISI

Kalp krizlerinden önce genellikle göğüste ezici bir sıkışma yaşansa da Dr Sorensen bazılarının – özellikle de diyabet hastalarının – çenelerinde bir ağrıdan başka bir şey yaşamadıklarını söylüyor. Doktorlar, bu hissin genellikle yüzün yan tarafına ve aşağı kola yayılan donuk bir ağrı olduğunu açıkladı.


GECE ÖKSÜRÜĞÜ

Gece geç saatlerde ortaya çıkan hafif ancak inatçı bir öksürüğün astımın az bilinen bir belirtisi olduğu biliniyor. Öksürüğün genellikle kuru olduğunu ve akciğerlerin uzun süreli hasar görmesini önlemek için kontrol edilmesi gerekiyor.

AÇIKLANAMAYAN KİLO KAYBI

Uzmanlar diyet ve egzersiz yoluyla kilo vermek kutlama nedeni olsa da, açıklanamayan kilo kaybının genellikle vücudunuzun bir enfeksiyonla veya daha kötü bir şeyle savaştığının bir işareti olduğunu söylüyor. Vücut ağırlığınızın yüzde beşinden fazlasını yaşam tarzında herhangi bir değişiklik olmadan dört ila sekiz hafta arasında düşürmenin, otoimmün hastalıkları veya kanser gibi altta yatan kötü ihtimalleri ortadan kaldırmak için bir doktora danışılması gerekiyor.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Doktorlar, birkaç günden fazla süren bağırsak hareketlerinin doku, sıklık ve geçişindeki değişikliklerin kolon kanserini taramak için bir pratisyen hekime bildirilmesi gerektiğini söyledi. Son aylarda taramadan geçmiş olsanız bile şişkinlik ve kabızlığı kontrol ettirmek de önemli noktalardan biri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.