Bronzlaştıran yaz meyveleri!

Yaz aylarında hemen herkes ışıltıyla parlayan bronz bir tene sahip olmak istiyor. Bu uğurda cilt kanseri ve erken yaşlanma tehlikesine rağmen saatlerce güneşleniliyor, ayar tutturulamayıp ıstakoz gibi yanılıyor…

Oysa güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmadan, seçeceğimiz besinlerle hem daha bronz bir görünüme sahip olabilir hem de cildimizi güneşe karşı daha güçlü bir hale getirebiliriz. İşte Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’den cildinizi renklendirecek beslenme önerileri…

Sağlıklı bronz tenin sırrının beta karotenden zengin besinler olduğunu söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber şu bilgileri veriyor: “Beta karoten özellikle turuncu-kırmızı sebzelere rengini veren, vücutta A Vitamini’ne dönüşen pigment. A Vitamini ise deri sağlığı için en gerekli vitaminlerden biri.

Deri bütünlüğünü koruyor, saç ve tırnak sağlığına destek oluyor. Beta karotenden zengin sebzeler sadece bronzlaşmayı hızlandırmıyor aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlayarak deri kanserine yakalanma riskini azaltıyor.”

Yaz mevsiminin beta karotenden en zengin besinleri havuç, tatlı patates ve kayısı. Bunlar dışmda mısır, domates, kırmızıbiber, ıspanak, kavun da beta karoten içeriyor.

Havuç: Parlak turuncu rengini içeriğindeki karotenden alıyor. Özellikle A Vitamini yönünden son derece zengin. Bu yönüyle cilde sağlıklı bir pembelik veriyor.

Somon: Zengin A vitamini kaynaklarından biri olan somon daha hızlı bronzlaşma sağlamasının yanı sıra deri sağlığının korunmasına da destek oluyor. Aldığınız Omega-3 yağ asiteri sayesinde kalp sağlığınızı korumak da cabası.

Çilek: İçerdiği antosiyanidin sayesinde kollajen dokunun desteklenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlıyor. Çilekte bulunan ve güçlü bir antioksidan olan ellajik asit güneşin zararlı UV ışınlarından cildi koruyor.

Domates: Yaz güneşinin cildinize verdiği zararları azaltmak istiyorsanız diyetinize bol bol, domates ekleyin. Yapılan araştırmalar domateste bolca bulunan ve güçlü bir antioksidan olan likopenin güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruduğunu gösteriyor. Yaz güneşinin cildinizi yakmaması için taze domates, salça tüketirken UVA ve UVB koruması sağlayan güneş kremiyle de cildinizi koruma altına almayı unutmayın.

Yumurta sarısı: Yumurtanın sarısı A Vitamini’nden oldukça zengin. Bu nedenle bronzlaşmanın hızlanmasında etkili besinlerin başında yumurta sarısı geliyor. Yaz sıcaklarında yumurta yemekte zorlanıyorsanız sebzeli omlet, menemen gibi yumurta kokusunu çok hissettirmeyen yemeklerden faydalanabilirsiniz.

Tatlı patates: İnce kabuğunun altında parlak turuncu renge sahip olan tatlı patates, müthiş bir beta karoten kaynağı. Yeşil yapraklı sebzelerden daha kaliteli ve yüksek oranda beta karoten içeriyor. Bir orta boy tatlı patates, sağlıklı bir insanm günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını (yüzde 90) karşılıyor.

Zeytinyağı: Zeytinyağı tüketmek daha bronz bir cildiniz olmasına yardımcı olmasa da bronzlaşmış teninizi daha uzun süre muhafaza etmeniz açısından gerekli besinlerin başında geliyor.

Kayısı: Kayısının en önemli bileşeni karotenoid grubu maddeler. Sarı, turuncu ve kırmızı renkteki doğal pigmentler olan bu karotenoidler vücudumuzda antioksidan etkiye sahip. Kayısıda en yüksek oranda bulunan beta karoten cilde sağlıklı parlayan bir renk verirken, cildin yenilenmesini de sağlıyor. Kayısının sadece meyvesi değil, çekirdeğinden elde edilen yağı da cildi yumuşatmada ve nemlendirmede oldukça etkili.

Mango: A vitamini öncülü maddeleri yüksek oranda içeren meyvelerden biri de mango. Yaz sıcaklarında meyve olarak tüketilebileceği gibi dondurma ile karıştırılarak milkshake veya buz ile karıştırılarak frozen smoothie olarak da tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.