Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır Ve Tedavisi

Boynu ile ilgili sorun yaşayan pek çok insanın aklına boyun düzleşmesi sorunu ile karşılaşmış olacağı gelmez ve bu nedenle de boyun düzleşmesinin var olmasına rağmen sorun başka problemlerle karıştırılmaktadır. Boyun düzleşmesinin belirtilerini sizlerle paylaşarak boyun düzleşmesi sorunu olduğunu kolay anlamanıza muavenet edeceğim. Doktor Onur Kulaksızoğlu’nun boyun düzleşmesi hakkında ki açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum.

Omurgamızın doğal bir anatomik yapısı vardır. Boyun ve bel bölgesindeki içe kavis, bu anatomik duruşun temelidir. Bu duruşun devamlılığını sağlayan, omurgalar arasındaki disk adı verilen yumuşak özel yapılardır. Bu yapıların iç kısımdan başlayarak yırtılması ve omuriliğe doğru zamanla yavaş yavaş kaynaması omurga mekaniğini bozar ve boyun düzleşmesine neden olur.
Boynumuz normalde C harfi şeklinde bir kemikler dizinidir. Ama boynumuz çok fazla gerildiği zaman örneğin uzun süre stres altında kalırsak, uzun süre üzüntüler çekersek boynumuzdaki kaslar gerilir ve bu C harfi şeklindeki boyun neredeyse bir sopa gibi dümdüz olur. Buna tıpta Boyun Düzleşmesi denir.

Boynu besleyen dört tane damar vardır. İkisi önde elimizle de hissedebildiğimiz şah damarı, diğer ikiside arkada tarafta kalan damarlardır. C harfi şeklinde boyun düzleştiği zaman arkadan giden damarlar gerilir ve beyine yeterince kan gönderemez. Beyine yeterince kan gönderilmeyince baş ağrısı,baş dönmesi,unutkanlık,alınganlıkta artış gibi durumlar olur.

Doktor Onur Kulaksızoğlu, bu hastalığın esas sebebi insandır ve ancak kişi kendisi düzeltebilir. Sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için ilaçlar yeterli değildir. Kişiler öncelikle kendileri boyunlarına dikkat etmeli. Televizyon karşısında ya da koltukta uyuyakalmak, uzun seyahatlerde boynun aniden düşmesi, masa başında klavye de yazı yazarken ya da yemek yaparken boynun eğri pozisyonda durması boyun düzleşmesine sebep olacaktır. İlaç kullanılıp bunlara dikkat edilmiyorsa maalesef iyileşme süreci uzayacaktır. Bu konuda boyun sporunu ve boyun destekli yastık kullanmalarını önerebilirim şeklinde konuştu.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Bu durum dahada ilerlerse kişi gün boyu kendini yorgun ve halsiz hisseder. Gece uyusak bile sabah hiç uyumamış gibi yorgun ve halsiz kalkarız. Baş ağrısı,baş dönmesi,unutkanlık,alınganlıkta artış gibi durumlar olur. Bunlar boyun düzleşmesinin tipik belirtileridir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.