Biberiye Yararları Nelerdir

Biberiye Yararları Alternatif bitkisel tedaviler Dünya da gittikçe yaygınlaşan, yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenen, hekim kontrolünde yapılan uygulamalarlada tedavide sonuca gidilebilen bir açı kazanmaktadır. Bitkisel tedavi protokollerinde hangi bitkinin, hangi hastalık için, ne şekilde kullanılabileceğini bilmek ve doğru yöntemler ile uygulayabilmek çok önemlidir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ve ulaşılan sonuçlar bize hangi hastalıklarda kullanılabileceği konusunda öncülük etmektedir.

İspanyada Madrit üniversitesinde fareler üzerinde yapılan bir çalışmada (rosmary officinalis)biberiye ekstraktının antioksidan, anti-tümoral ve anti-iltihabik etkileri incelenmiş yaşlanan farelerin antioksidan gücünü arttırdığı gözlenmiştir. %20 lik biberiye ekstraktının(sıvı ekstrakt) kullanılarak yapılan çalışmada oksidatif stressi azalttığı, dolyısıyla sağlıklı hücrelerin kontrolsüz çoğalarakta kanserleşmeye giden sürecine engel olduğu tespit edilmiştir. Bu süreçte katalaz, glutathione peroxidase, superoxide dismutase ve nitric oxide synthase enzim aktiviteleri analiz edilmiş. Serbest radikal hasarından da hücreyi koruduğu belirtilmektedir.

Özellikle beyin ve kalp te lipit peroksidasyonu sonucu hücrenin tahrip olması ve bunun yol açtığı kontrolsüz hücre çoğalması ile kanserleşmeyi önlemektedir.  Alzheimer gibi beyin kaynaklı hastalıklarda önerilmektedir.

Yine İstanbul Üniversitesinde yapılan bir araştırmada biberiye ekstraktının anti-diyabetik ve anti oksidan aktiviteleri incelenmiş. Biberiyenin ethanolde elde edilmiş sıvı ekstrakt formu kullanılarak yapılan çalışmada, biberiye ekstraktı verilen farede yüksek olan şeker seviyesinin düştüğü ve insülin seviyesinin arttığı gözlenmiştir. Belirli süre farklı deneklerde denen biberiye ekstraktının hem antioksidan seviyesini yükselterek hücreleri lipit peroksidasyonundan(hücrenin hasarı) koruduğu hem de anti diyabetik etki gösterdiği açıklanmıştır. Diyabet hastalarında taviye edilmektedir.

Karaciğerde detoksifikasyon enzimlerinin etkinliğini arttırdığı için toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir.

Amerikada Urbana İllinois Üniversitesinde yapılan bazı çalışmalarda, biberiye ekstraktının tümörleşen hücreler üzerindeki etkisi denenmiştir. İn-vivo şartlarda oluşturulan çalışmada hafıza üzerinde etkili olduğu, adenocarsinoma hücrelerini baskıladığı ve kontrol altına alabildiği belirlenmiştir. Özellikle meme ve beyin kanserlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunla birlikte carsinogenic tümör hücrelerindede etkili olduğu bilinmektedir.

Yine Amerika da Washington Georgetown Üniversitesinde yapılan bir çalışmada biberiye ekstraktının kemoterapötik ajanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda biberiye ekstraktının kemoterapi ilaçlarının kanserli hücreye girmesi ve onları yok etmesinde etkili olduğu, kemoterapi ilaçlarının bu şekilde hücre zarından daha kolay geçerek, kanser hücresini öldürebildiği gözlenmiştir.

Taiwan da Keelung Chang-Gung Memorial Hospital de yapılan bir araştırmada, biberiye ekstraktının Streptococcus sobrinus bakteri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kullanılan biberiye ekstraktının, antioksidan ve anti-mikrobiyal aktivite gösterdiği kaydedilmiştir. Bakterilere karşı anti-bakteriyel etkileri vardır, hatta oral yolla içilerek kullanıldığında boğazda oluşan bakterilerde de etkilin olabilmektedir.

Amerikada New Brunswick, Rutgers Üniversitesinde yapılan başka bir araştırmada kolon kanseri (adenocarsinoma) üzerinde biberiye ekstraktının kanserli hücreleri öldürücü etkisi incelenmiştir. İn-vitro ve in-vivo yapılan çalışmalarda gözlenen sonuçlar gösteriyor ki biberiye ekstraktının anti-inflamatuar (iltihap önleyici), anti-tümöral, anti-proliferation (kanser hücrelerinin çoğalmasını, metastazını önleyici) etkileri mevcuttur. Bu etkileriyle birlikte üzerinde çalışılan kolon kanseri tedavisinde kullanılabilmesi ve yayılmayı önlediği bilinmektedir.

Australia da monash üniversitesinde yapılan farklı bir çalışma da da gıda kaynaklı hastalıklara sebep olan bakteri türleri üzerinde biberiye ekstraktının etkileri incelenmiş. Escherichia coli, Salmonella Typhimurium, Listeria monocytogenes ve Staphylococcus aureus gibi daha çok gıda maddelerinden bulaşan bakterilere karşı anti-bakteriyel etkisi olduğu saptanmıştır.

Biberiye ekstraktı sodyum, potasyum, klor gibi mineraller açısından çok zengin bir bitki ekstresidir. Böylece mineral miktarını düzenleyerek, böbrek fonksiyonlarını korur.

Bu bağlamda günlük gıda tüketimiyle birlikte biberiye ekstraktının kullanımı daha oluşmadan birçok hastalığı önleyebileceği gibi oluşmuş olan birçok hastalığın tedavisine de yardımcı olabilmektedir.
Biberiye Yararları Faydalı olduğu düşünülen hastalıklar:

Kanser tümörlerinin ve yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.
Sinirleri uyarıcı ve güçlendirici etkisi vardır.
İdrar söktürücü, solucan düşürücü olarak kullanılır.
Adet söktürücü, ağrı kesici etkisi vardır.
Astım, nefes darlığı, boğmaca, bronşit, öksürük, verem de faydalıdır.
Yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluğu önler, sinir yatıştırıcıdır.
İştah açıcıdır, ter önleyicidir, ishali durdurur.
Mesane ve böbrek kumlarında, sancılanmalarında faydalıdır. İdrar söktürücü olduğu bilinmektedir.
Karaciğer ve dalak tıkanıklığı, karaciğer yağlanması gibi hastalıklarda önerilir. Safra salgısını dengeleyici etkisi vardır. Sarılıkta kullanılır.
Mide ve bağırsakları uyarır, sindirime yardımcı olur. Zayıflama kürü olarak kullanılır. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.
Romatizma ve soğukta meydana gelen ağrıları önler. Sara, felç, uyurgezerlik ve uyku düzenlemede yardımcıdır.
Baş ağrılarında, dönmelerinde etkilidir.
Hafıza zayıflamalarında, güçlendirici etkisi vardır.
Tansiyon, adet öncesi gerginlik ve zorluklarda kullanılır, kalbi güçlendirir.
Ödem, bacaklardaki tıkanıklık, uyuşma ve karıncalanmayı giderir. Tıkanıklıkları açar.
Kas ağrıları, siyatik ve nevralji de kullanılır. Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir.
Selüliti ve vücuttaki yağları eritir.
Ağız, boğaz, diş eti ağrılarında faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.