Belinizi Koruyun

Her 100 kişiden, 80’i hayatının bir döneminde mutlaka bel ağrısı yaşıyor. Hareketsizlik ve egzersize ayrılan sürenin kısalması ya da tamamen ortadan kalkması bu şikayetleri artırıyor. Rahatsızlıklar tedavi edilmez ve yapılan yanlışlara devam edilirse, kişi bel fıtığı olabiliyor. Oysa sorun bu aşamaya gelmeden basit önlemler alarak bel ağrısından uzak, rahat bir yaşam sürmek mümkün. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. M. Kağan Tun, yaşlanma ile birlikte omurgadaki disklerin de yıprandığını, omurların arasındaki sıvının azaldığını, bunun da bel fıtığı riskini artırdığını belirterek, “Hastalık özellikle 30-40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ama 20-25 yaşında hastalarımız da var. Özellikle küçük yaşlardan itibaren ağır eşya, yük kaldıranlar omurgasını yaşlandırıyor” diyor. Belde oluşan sorunlar vücudun tüm bölümlerini etkilediği için yaşam kalitesini düşürüyor. Omurganın etrafını saran kas yapısı Belden başlayıp sırtın iki yanından yukarıya devam ediyor ve ensede toplanıyor. Belde meydana gelen bir sıkıntı, tüm bu bölgede kasılmalara yol açıyor. Doç. Dr. M. Kağan Tun, beli koruyacak önerilerini 10 başlıkta topladı.

Belinizi koruyan 10 altın öneri!

Eşya kaldırırken dizinizi bükün
Yanlış pozisyonda yük kaldırmak, belde rahatsızlığa neden olan hatalı davranışların başında geliyor. Yerden bir eşya alacağınız zaman, dizlerinizi bükerek yere çömelin ve eşyayı bu pozisyonda kaldırın.

Belinizi döndürmeyin
Özellikle arabada, arkaya dönüp oradan bir şey almak bel ağrısına neden olabiliyor. Omurganın dönerek hareket etmesine yol açan bu tip tehlikeli ve ani davranışlardan kaçının.

Kilo verin
Kilo almak, özellikle bel bölgesindeki diskleri zorluyor. Bütün vücudun ağırlığı, bel bölgesindeki omurlara biniyor ve yük oradan bacaklara doğru dağılıyor. Eğer kişi kilo alırsa, omurgaya binen yük artıyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın.

Yükseğe uzanmayın
Bel ağrısına yol açan davranışlardan biri de yükseğe uzanmak ve yukarıdaki bir yükü almakla gerçekleşiyor. Başınızdan yükseğe uzanmayın, yüksekteki bir yerden ağırlık almayın.

Egzersiz yapın
Bel çevrenizdeki kasların güçlendirilmesi için egzersiz yapın. Düz koşu ve yüzme, en çok önerilen sporlar arasında yer alıyor. Basketbol, futbol gibi mücadele içeren ya da halter gibi ağırlık kaldırılan sporlar ise bel ağrısı şikayeti olanlara önerilmiyor.

Hareketsiz kalmayın
Bilgisayar başında yarım saat oturuyorsanız, beş dakika kalkıp dolaşın. Bu öneri, masa başında çalışanlar için de geçerli. Oturulan her yarım saatte bir pozisyon değiştirmek ve kalkıp dolaşmak, ağrılardan korunmada önem taşıyor.

Destek kullanın
Çalıştığınız koltukta ya da sürücü koltuğunda mutlaka beli destekleyecek bir yastık bulundurun. Çalışırken olduğu gibi, otomobil kullanırken de oturma pozisyonu önem taşıyor. Geriye doğru çok yaslanmayın ve direksiyona daha yakın durarak araba kullanın.

Yatarak kitap okumayın
Yatar pozisyonda kitap okumak, bel ağrısına yol açıyor. Öne doğru eğildiğiniz için omurganın duruşu değişiyor. Aynı şekilde yatakta dizüstü bilgisayarıyla da çalışmayın.

Yatak seçimine önem verin
Yatakların ne sert ne de çok yumuşak olması gerekiyor. Ortopedik özellikli yataklar, bel sağlığını koruyor. Yatma pozisyonunda ise bir kısıtlama bulunmuyor. En rahat ettiğiniz pozisyonda uyuyun.

Rahat ayakkabı giyin
Özellikle kadınlar için uzun saatler yüksek topuklu ayakkabı giymek, sakıncalı olabiliyor. Çünkü bütün omurganın dengesi ve ağırlık merkezi değişiyor. Tüm ağırlık bele yükleniyor. Bu yüzden işe giderken spor ayakkabı, işte ise iş ayakkabısı giymeye çalışın.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
Doç. Dr. M. Kağan Tun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.