omurilik pilleri

Bel Fıtığında Omurilik Pilleri Ne İşe Yarar

omurilik pilleriBel fıtığı tedavisinde uygulanan başka girişimsel tedavi yöntemleri var mıdır?
Evet, daha yeni olan ve uzun dönemdeki sonuçları ko­nusunda yeterli bilginin olmadığı bazı yöntemler de vardır.

Radyofrekans yöntemi, diskin içine katater konarak düşük voltajlı akımla diskin ısıtılarak tahrip edilmesi tek­niğidir.

Bir diğer teknik de “omurilik pilleri”dir. Bu yöntemde diğer hiçbir yönteme cevap vermeyen, birkaç kez ameliyat olmuş başarısız bel cerrahisi durumlarında, inatçı ağrılar­da omuriliğe pil konarak ağrı kontrol edilmeye çalışılır. Bu yöntemin bir dezavantajı 30 bin dolara kadar varabilen çok büyük maliyetinin olması ve sık sık hekim kontrolü gerektirmesidir.

piller sadece bel fıtığında mı kullanılır?

Bel fıtığı ağrısı dışında da nöropati denilen dirençli ağ­rılarda, omurilik felcine ve damar hastalıklarına bağlı inatçı bacak ağrılarında da kullanılıyor.

Omurilik pilleri pek duyulmamış bir uygulama. Bu yöntemi sosyal güvenlik kurumları karşılıyor mu? Gerekli durumlarda sağlık kurulu raporlarıyla karşıla­nıyor.

Bel fıtığı hastalığı atak döneminde tedavi edilemez ve ağrı yerle­şirse nasıl bir tedavi uygulanır?

Bel ağrılı hastaların yüzde 10’unda ağrılı atak iyileşmez ve ağrı yerleşerek kroniklesin Bel ağrısı için yapılan tüm masrafların yüzde 80’i bu kronikleşen hastalar içindir. Ağ­rılı dönem 3 ayı geçtiğinde “kronik” sözcüğü kullanılır. Kronik dönemde hareket kısıtlılığı ile sakatlık gelişebilir, kondisyon bozulur. Bu dönemde fiziksel kısıtlanmalar ya­nında psikososyal durum bozulur ve sorun karmaşık bir hal alır. Yerleşik ağrıya bağlı korku sakınması dediğimiz hareketten korkma durumu oluşur ve ağrı davranışı geli­şir. Sekonder kazanç dediğimiz ağrıya bağlı hastanın kaza­nmanın olması bu durumu daha da zorlaştırır. Ağrı yerleş­tiğinde bel koruma eğitimini, yoğun hatta agresif egzersiz­leri, işe döndürme programlarını kapsayan fonksiyonel re­habilitasyon programı uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.