Bel ağrısına neden olan davranışlar!

Keskin bel ağrıları bütün hayatı olumsuz etkileyen durumların başında gelir. Peki bu ağrıların günlük hayatınızda yaptığınız bir çok davranıştan kaynaklandığını biliyor musunuz?

Aniden bele saplanan keskin bir ağrının sebebini anlamak kolaydır; ağır kaldırmış veya çok yoğun spor yapmış olabilirsiniz. Ancak kronik bel ağrısının bazı daha az bilinen sebepleri mevcuttur.

Stres
Akıl sağlığıyla ilgili problemler kendilerini fiziksel olarak da gösterirler. Eğer uzun süreler boyunca gergin olursanız, ortaya çıkan kas gerginliği ağrılara ve spazmlara yol açabilmektedir. Stresin sebep olduğu ağrı bele, sırta veya omuzlara vurabilir.

Derin nefes alma teknikleri (ağır ağır nefes almak ve aldığının iki katı sürede ağır ağır vermek gibi), düzenli yürüyüşler veya yoga stresin sebep olduğu bel ağrısını azaltabilir.

Çok yüksek topuklar
Ayakkabılarınız modaya uygunsa da, beliniz ve sırtınız için aynı derece iyi olmayabilirler.

Topuklar, öne eğik bir şekilde yürümeye sebep olur, ayaklara fazladan basınç uygular ve kalf kasının yeterince esnememesine yol açar. Bunun etkisi bele yansır ve ağrıya yol açabilir.

İş için topuklu giymeniz gerekiyorsa, bu ayakkabıları iş yerinde bulundurmanız, evden gelirken ve eve giderken başka ayakkabılar giymeniz önerilir.

Doğru beslenmeme
Beslenme düzeni, birçok şeyin olduğu gibi,bel ağrısının sebeplerinden de olabilmektedir. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre bel ve sırt ağrısı yaşayan kadınların %31’i, erkeklerin ise %25’i mide bağırsak problemleri de yaşamaktadır.

Bu problemler karın ağrısı veya gıda intoleransı olabilmektedir. Beslenme ve bel ağrısının arasındaki ilişki enflamasyonla alakalıdır.

Yağ ve şeker içeriği yüksek gıdalar tüm vücutta ve bel bölgesinde enflamasyona sebep olurlar. Bel ağrısı yaşayan bazı kişiler şeker ve kafein alımını kestiğinde belirtilerin hafiflediğini göreceklerdir.

Aşırı dar pantolonlar
Dar kot pantolonlar günümüzde gardıropların olmazsa olmaz bir parçası, hâlbuki aynı zamanda gizli bel ağrısı sebeplerinden biri de olabilmektedirler.

Çok dar kıyafetler hareket menzilini azaltır, bu da boyuna, sırta ve bele baskı uygulayabilir. Skinny kot pantolonlar ve kalem eteklere özellikle dikkat etmek gerekir. Bu modelleri giyeceksiniz, en azından esneyen kumaşlara sahip ürünler tercih edilmelidir.

Hareketsiz oturmak
Aktif bir hayat sürmemek, vücuda genel olarak yapabileceğiniz en büyük kötülüklerdendir. Kaslar oturma pozisyonuna alışır ve gergin bir şekilde kalırlar. Oturmanın sebep olduğu kas gerginliğini azaltmak için uyandığınızda bacak ve kalça kaslarınızı esnetin.

Çünkü bu kaslar gerildiğinde, acısını bel bölgesi çekmektedir. Ayrıca gün içinde oturmaya “mola vererek” ofis içinde veya civarda kısa yürüyüşler yapmak önerilir.

Sigara
Sigara içmenin sağlığa olan kötü etkileri için gizli demek bu dönemde artık zor ancak sigara da bel ağrısı sebeplerinden biri olabilir. Sigara içen kişilerde kronik sırt ve bel ağrısı gelişme ihtimali üç kat daha fazladır.

Sigara içmek beynin ağrıya verdiği tepkiyi etkiler ve bireyleri ağrı nöbetlerine daha savunmasız kılar. Ayrıca sigara kan dolaşımını yavaşlatarak ve besin maddesi iletimini azaltarak bel bölgesindeki dokulara zarar verir.

Karın kaslarındaki zayıflık
Karın egzersizleri kimsenin favori egzersizleri değildir ancak güçlü bir karın ve merkez (core) bölgesi, ağrıyan sırta ve bele çok iyi gelebilir.

Plank gibi core bölgesini güçlendiren hareketler duruşu düzelterek bel ağrısına karşı etki sağlar. Otururken veya yürürken core bölgesi hiçbir zaman rahatlamış halde olmamalıdır.

Su içmemek
Omurgadaki kemiklerin arasındaki diskler jölemsi kıvamdadır ve içeriklerinin %90’ı sudur. Kemiklerin arasında yastık görevi gören bu disklerin korumasından faydalanmak için vücuda sürekli olarak ihtiyaç duyduğu suyu vermeniz gerekir. Vücut susuz kaldığında diskler düzleşir, omurları daha az korur ve ağrı ortaya çıkabilir.

Yeterince su içip içmediğinizi anlamanın bir yolu idrarın rengine bakmaktır. İdrarın rengi berrak veya açık sarı olmalıdır. Koyu sarı ise daha çok su içmeniz gerektiği anlamına gelir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu
Bel ve sırtta ağrı olması ya da ağrının yanlara vurması idrar yolları enfeksiyonunun böbreklere yayıldığını gösterebilir. Eğer sık idrara çıkmak veya idrar sırasında ağrı gibi diğer idrar yolları enfeksiyonu belirtileriyle beraber görülüyorsa hemen uzmana danışmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.