“Bebekleri tuz tadından uzak tutun”

Bebek ve çocuklarda tuz tüketiminin ilerleyen yaşlarda yaratabileceği sorunlara dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (WASH) tarafından yapılan araştırmanın, tanınmış hızlı servis restoranlarında satılan çocuklara yönelik menülerin “endişe verici ölçüde yüksek” tuz oranına sahip olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

WASH’un 37 ülkede yaptığı araştırmanın Türkiye için de endişe verici sonuçlar içerdiğine ve farklı ülkelerde servis edilen aynı çocuk menülerindeki tuz oranının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğine dikkati çeken Erk, şu bilgileri verdi:

“Aynı tavuk parçalarından oluşan çocuk menüsü Türkiye’de 2,4 gram tuz içerirken, aynı menü Çin’de 1,4 gram, ABD’de ise 1 gramdan biraz fazla tuz içeriyor. Farklı bir şirketin patates kızartmaları için yapılan araştırmada ise aynı ürünün Kanada’da 1,9 gram tuz, Almanya’da 0,9 gram tuz, Avustralya’da ise 0,5 gram tuz içerdiği görülmüş.”

Timur Erk, hazır gıdalardaki yüksek tuz oranının, çocukların sağlığını tehdit ettiğinin altını çizerek, “Yemek esnasında fazla tuz tüketimi dolaylı olarak meşrubata yöneltiyor. Çocuklar ne kadar fazla tuzlu gıda tüketirse o kadar çok meşrubat, dolayısıyla şeker alıyor. Bu nedenle aynı anda gereğinden fazla tuz ve şeker tüketen çocuklar şişmanlık tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK TUZ MİKTARI 3 GRAMI AŞMAMALI”

Fazla tuz tüketimin yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, obezite ve böbrek hastalıklarına neden olduğunu hatırlatan Erk, hayat boyu sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Erk, ebeveynlere büyük görev düştüğünü belirterek, “Tuzun, erken yaşta yeme alışkanlıklarında yer edinmiş olması, hayatın ilerleyen dönemlerinde sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu nedenle bebeklerin, tuzun tadından mümkün olduğunca uzak tutulması ve çocukların fast-food tarzı gıdalarla ‘ödüllendirilmemesi’ hayati önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Timur Erk, hazır ve hızlı gıda üreten şirketlerin, tüketicilerin sağlıklı beslenme bilinci sayesinde değişen müşteri tercihleri nedeniyle bir süredir daha sağlıklı menüler oluşturmaya çalıştığını, ancak WASH’un araştırmasının menülerdeki tuz oranlarının hala olması gereken düzeye indirilmediğini gösterdiğini kaydetti.

ÇOCUKLAR FAZLA TUZ TÜKETİYOR” 

Çocuklara servis edilen 10 menüden 8’nin, 1 gramın üzerinde tuz içerdiğini, bu miktarın, 4-6 yaş arasındaki çocukların bir defada alması gereken tuz miktarının üzerinde kaldığına dikkati çeken Erk, şu önerileri sıraladı:

“Bu yaş grubundaki çocukların tüketmesi gereken tuz miktarı, günde 3 gramı aşmamalı. 4 yaşına kadarki çocuklarda ise bu miktar daha az olmalıyken, sağlıklı bir yetişkinin günde en fazla alması gereken tuz miktarı ise 6 gramı, bir diğer ifadeyle kabaca bir çay kaşığını aşmamalı.”