Bebeklerde Oluşan Gıda Alerjisi Nedir Ve Tedavisi

Bebeklerimiz dünyaya geldiklerinde vücutları birçok organizmaya karşı savunmasız haldedir. Bu durum bebeklerimizin rahatsızlanmasına, çeşitli fiziksel değişikliklere yol açabilir.

Bunun en bariz örneğini, gıdalara karşı olan hassasiyet oluşturur. Bebekler anne karnında kan yolu ile beslendiği için, yiyecekleri tanıyacak seviyede değildir. Yiyecekleri tanıyamaması vücudunda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Genellikle inek sütü, yumurta, balık gibi örnekleri duysak da bunlar tamamen bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Yiyecekleri hazmedecek seviyeye gelmiş bir bebek, yumurta, balık, çeşitli ürünleri tüketmesi gelişiminde yardımcı olacağından “alerji” riski ile kesinlikle yiyeceklerden uzak tutmayın.

Çeşitli gıdalara karşı alerjisi olan bebeğin bu alerji süresini atlatması için yaklaşık 6-7 yaşına kadar büyümesi gerekmekte. Bu süreçten sonra, çocukta gıdalara karşı özel bir hassasiyet veya tiksinme durumu olmazsa bebeklik döneminde alerjisi olan yiyecekleri yiyebilir. Ancak bazı gıdalara karşı olan hassasiyet devam edebiliyor. Bunların başında verilecek örnekler balık, fıstık, fındık gibi besin değeri yüksek olan yiyecekler geliyor.

Peki, bebeklerimiz hangi süreçte gıda alerjisi olabilir ?

6 ile 12 ay arasında bebeklerimizin gıdalara karşı alerjisi olup olmadığını görebilirsiniz. Neden 6-12 ay sorusunu aklınıza getirirseniz, bebeklere ek yiyeceklerin başlanma süreci 6 ile 12 ay arasında olmakta.

Gıda alerjisi olan bir bebekte belirtiler nettir. Bu belirtiler öncelikle vücutta kızarma, ateş yapma, kabarma, kusma gibi durumlar görülebilir. Özellikle vücutta kızarma ve kabarma görülmesi, yeni denenmiş olan bir yiyeceğin, bebeğiniz tarafından kabul edilmediğine işaret olduğunu bilmeniz gerekir. Çeşitli zamanlarda, yeni yiyecekler tattırarak çocuğunuzu kendiniz test yapmış olabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde anne sütünden kesinlikle bebeğinizi uzaklaştırmamalısınız.  Alerji döneminde bebeğinizin iyileşmesi için kendi sütünüzü emmesini sağlayın ve bebeğinizin alerjisi olduğu yiyecekleri az tüketmeniz, bebeğiniz için iyi olacaktır. Ancak şunu da bilmeniz gerekir ki, anne sütü ile beslendiği için çocuğunuzun gıda alerjisi olmaması diye bir durum söz konusu değildir. Yani çocuğunuz şimdiye kadar anne sütü ile beslendiği için bir alerjiye savunma mekanizması gelişmiş diyemeyiz. Bu konuda araştırmalar devam ederken, yapılabilecek en iyi çözüm biraz önce belirttiğimiz gibi, tüketilen gıdayı çocuğunuza vermemeniz olacaktır.

Gıda alerjisinde bilinen en popüler alerji besini inek sütüdür. Ancak inek sütüne olan alerjiyi tahmin yaparak teşhis koymak yanlış bir durumdur. Bu durumu aile hekiminiz ile görüşerek net bir sonuca kavuşturabilirsiniz. Eğer bebeğinizin “inek sütüne” karşı bir alerjisi varsa, bu durumda çeşitli besinlere yönelebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.