Bebeklerde Gaz Sancısı Tedavisi

Bebeklerde oluşan gaz sancısına kolik adı verilir. Bu tip ağrılar bebeklerde 3 ayını doldurmayanlarda’ da görünür. Yeni doğan bir bebek gaz sancısı ortalama 2-3 haftalıkken başlar ve seyreder.
bebeklerde genellikle 3 aylık olduğu zaman bu gaz ağrıları geçmiş olur. Ama  geçmese eğer 8-9 aya kadar devam ettiği’ de görülür.
bebeklerde gaz sancısı aç ve uykusuz olmasına rağmen ayaklarına karnına çekip ellerini sıkarak acı çeker gibi ağlıyorsa o bebekte gaz sancısı olduğu gözlenmektedir. Her bebeğin ağladığı için bebeklerde gaz sancısı belirtileri şöyle sıralıyabiliriz…

Kolik, bir hastalık olmadığı için tedavisinden söz etmek mümkün değildir. Bununla birlikte, gaz sancısını azaltmanın bazı yöntemleri vardır. Öncelikle bebekemzirilirken meme ucunu iyice kavramasına ve hava yutmamasına dikkat etmek gerekir. Ek besinlere erkenbaşlamak, gereğinden fazla meyve suyu vs. vermek gaz sancılarını arttırır. Bebeği kundaklamak ve hareketlerini kısıtlamak da gaz çıkışını engelleyebilir.

  • Bebeğin sürekli ve 3 saatten fazla ağlaması,
  • Huzursuz oluşu
  • Ağlarken bacaklarını karnına doğru çekerek ve acı çekiyormuş gibi ağlaması bebeklerde gaz sancısının en belirgin işaretleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.