Bebek bakımı ile ilgili bilgiler

Bebek bakımı ile ilgili bilgiler

Hayatımızın en kayda değer varlıkları bebeklerimiz;
Yapacağınız doğru uygulamayla, bebeğinizi üzüntü duymadan yıkayabilir, hatta onun bun­dan müsamaha almasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle sıcak yaz günlerinde bebeğinize sık sık yaptırmanız gereken banyoların kabus ol­maktan çıkmasını istiyorsanız, önerilerimizi mut­laka okuyun.

Nelere dikkat edilmeli?
Suyun ısısını kendiniz ayarlayın. Bebeği yıka­yacağınız ortamın takriben 22-33 derece olması­na Itina gösterin. Bebeğinizi altını açıp, soyun. Gözlerindeki çapakları, burnunu, boynunu sıcak suya batırılmış bir havlu ya da pamuk ile sildik­cilt sonra, yüzünü ve ensesini de temizleyin. Daha Sonra kollarından kavrayarak küvet veya leğenin içine oturtun ve tutmaya devam ederek başı­nı yıkayın. Poposunu ve genital organını sıcak suya batırılmış pamukla temizleyin.
Havlusuna yatırıp sardıktan daha sonra kurulayıp, altını bağlayın.

Sudan Korkuyorsa?
Eğer bebeğiniz sudan korkuyorsa, onu sakın zorlamayın. Suya alışıncaya dek, onu sıcak su­ya batırılmış bir havlu ile temizleyin. Natürel bu önerimiz, minik bebekler için geçerli. Bebeğiniz biraz büyükse fazla zorlamadan, banyo faslına birkaç gün ara vererek alıştırın. giderken günlük temizliğini, sabunlanmış ve sıcak suya batırılmış bir sünger ile yapın. Banyo esnasında ise fazla eksik su kullanarak yıkayın. Eğer hala korkusu sürü­yorsa, oyunlar yaratın. Suyun içinde yüzen oyun­caklar işe yarayacaktır.

Gözleri yanmasın!
Bebeğin saçlarının yıkanması onunda hoşuna gidebilir, ancak gözlerine şampuan kaçmaması şartıyla. Hem, bebeğinizin saçlarını aşındırma­mak için iyi bir şampuan seçmelisiniz. Eğer be­beğiniz başının yıkanmasından hoşlanmıyorsa, bir süre ara verip, yeniden deneyin. Hala saçının yıkanmasından rahatsız oluyorsa, elleriyle yüzü nü örtmesini öğreterek, gözlerini şampuandan korumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz bakımı için
Ellerini ve parmaklarını sık sık temizleyin. Çünkü tırnaklar ve parmaklar, mikropların yer­leşmesi için ideal bir ortam oluştururlar.

Ayaklar
Bebeğiniz hareketlendiğinde ayakları derhal kirlenir ve çorabındaki iplikler parmak aralarına girer bu yüzden, but temizliğinde parmak ara­larını sakın unutmayın.

Popo
Bebeği yıkarken poposunun da yeterince te­mizlendiğinden emin olun sıkça altını kirleten bebeğin en pak tutulması gereken bölgelerin­den biri de poposudur.

Ganital bölgeler
Önce nemli bebek mendilleri ya da ıslatılmış bir pamukla bebeğin genital bölgelerini temizle­yin. Erkek bebeklerde ise penisi hafifçe arkaya çekerek temizledikten sonradan, testislerin arkasını adamakıllı temizleyin.

Kulak ve kulak arkası
Kulakların dış kısımlarını arındırmak için pa­muklu çubuk kullanın. Kulağın iç kısmını ise temizlemeye çalışmayın, zedeleyebilirsiniz. Kula­ğın içinde yer alan mumsu salgı, kendi kendine temizlenir. Kulak arkalarında kepeğimsi kabuk­lar oluşabilir. Bunları bebek yağı ile yumuşatıp nemli pamukla temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.