Bebeğinizin dişini çürütmeyin

Bebeğinize çürük bulaştırmayın

Herhangi bir hastalıkta ilk işimiz çocuklardan uzak durmak olur. Ancak bulaşma durumu sadece grip ya da soğuk algınlığı için geçerli değil. Bebekler ilk doğduklarında ağızlarında çürüğe neden olacak bakteriler bulunmaz.

İlk dişler sürmeye başladığında ağız ortamında bakteriler de kolonize olmaya başlar. Bebeğin beslenmesi sırasında ebeveynlerin farkında olmadan yaptıkları hatalarla mikroplar çocuğa kolayca bulaşabilir. Tükürük yoluyla çürüğe neden olan bakterilerin anneden çocuğa buluşması çürük oluşumuna neden olur. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ilk dişlerin sürmesiyle ağız ortamındaki mikroorganizmaların sert diş yüzeyine kolayca tutunduklarını ve hızlı bir şekilde çoğalarak doğru ağız bakımı yapılmadığında çürüğe neden olduklarını ifade ediyor.

Bebeğin biberonunu ağzınıza sürmeyin

İlk süt dişlerinin ağızda belirmesiyle ebeveynler tarafından doğru beslenme ve doğru bakımın yapılması gerekiyor. İlk süt dişleri doğumdan 6 ay sonra ortaya çıkar. Ebeveynler bu konuda gerekli itinayı göstermezlerse ağız ortamındaki mikroplar diş çürüklerine neden olur. Diş hekimi ve protez uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çok bileşenli bir enfeksiyon hastalığı olan diş çürüğünün bulaşıcı özellik taşıdığını söylüyor. Enfeksiyonun bulaşmaması için anne-babanın (özellikle annenin) dikkat etmesi gereken belli özellikler olduğunu ifade eden Kışlaoğlu, “Bulaşmanın olmaması için anne, bebeğini beslerken kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde anne, çürüğe yol açacak organizmaları kendi ağzından bebeğine aktarır.” diyor. Bu da bebeğinizin ileride bir dizi ağız ve diş problemiyle uğraşmasına neden olabilir.

Şekerli süt içirip yatırırsanız…

İlk süt dişlerinin sürmesini takiben anne ve baba, bebeklerinin dişlerini ya bu iş için üretilen özel fırçalar ya da temiz bir tülbent, gazlı bez parçası yardımı ile düzenli olarak fırçalamalılar. Bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik, şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberonun kullanılması biberon çürüğü olarak adlandırılan üst ön kesici dişlerde çürüklerin oluşmasına neden olur. Bebeklerin uykuya şekerli süt vs. içeren biberonlarla yatırılmaları ağızlarında kalıcı sorunların oluşmasına yol açabilir. Anne-babaların, bebeklerini bir sorun olsun ya da olmasın 6 ayda bir diş hekimine kontrole götürmeleri önemli. Anne ve baba, çocuklarının diş sağlığına önem vermesini istiyorsa, onun önünde düzenli olarak ağız bakımına dikkat eden doğru bir model oluşturmalı. Bu konuda doğru ödüllendirme, alışkanlığın yerleşmesinde yardımcı olabilir. Yılda ikiden fazla çürük gelişiyorsa bebeklerin büyük risk altında olduğu unutulmamalı. Vakit kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurulmalı. Böylelikle ileride doğabilecek ağız ve diş problemleriyle ilgili önlem alınabilir.

Merve Tunçel – Zaman pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.