baş ve boyun kanseri

Baş Kanseri ve Boyun Kanseri Ne Demektir ?

baş ve boyun kanseriAğız boşluğu, tükrük bezleri, paranazal sinüsler, burun boşluğu, nazofarinks, orofarinks, hipofarinks, larinks ve boynun üst kısmındaki lenf nodüllerinde görülen epitelyal maligniteler BBK olarak adlandırılmaktadır. Bu epitelyal malignitelerin hemen hemen hepsi tütün ve alkol tüketiminin yüksek risk faktörü olduğu, baş ve boynun skuamöz hücreli karsinomalarıdır (SHK). Son zamanlarda Human Papillomavirus’nün SHK ortaya çıkışında etkili olduğu gösterilmiştir.

BBK’lı hastaların 2/3’ünde bölgesel lenf nodlarını da içeren ileri hastalık evresi bulguları olduğu gözlenmektedir. Başlangıçta uzak metastaz sık değildir, hastaların yaklaşık %10’unda ileri aşamada ortaya çıktığı saptanmıştır. BBK, dünyada en sık görülen altıncı kanser tipidir ve tüm malignitelerin % 2.8’inden sorumludur (5). BBK’ya bağlı dünya çapında her yıl 650.000 yeni kanser vakası görülmekte ve buna bağlı 350.000 kansere bağlı ölüm gerçekleşmektedir.

BBK görüldükleri yere göre aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır;

a. Ağız boşluğu kanserleri: Dudak, dilin 2/3 ön kısmı, diş eti, yanak mukozası, ağız tabanı bölgesi, sert damak ve retromolar üçgen

 

b. Tükrük bezi kanserleri

c. Paranazal sinüsler ve burun boşluğu kanserleri

d. Farinks (nazofarinks, orofarinks, hipofarinks) kanserleri

e. Larinks kanserleri

f. Boynun üst kısmındaki lenf nodüllerini içeren kanserler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.