Bağırsak dostu bakteriler neler?

Probitotikler ve prebiyotikler

Bağırsaklarımızda trilyonlarca bakteri bulunur ve bu bakterilerin önemli bir kısmı bağırsağın en uzun bölümü olan kolonda bulunur. Bunların hepsine birden bundan sonra bağırsak florası diyeceğiz.

Bağırsak floramızda iyi bakterileri zenginleştirmek, sağlıklı bir beden için yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. Doğumdan önce kolonda hiç bakteri bulunmaz, özellikle normal doğumla birliktebebek  ilk bağırsak florasını vajinal kanaldan alır. Daha sonrasında annenin meme ucundan ve anne sütünden flora zenginleşir. İyi bakterileri ne kadar artırırsak o kadar kötü bakterilerin bize zarar vermesini engelleriz.

Bu iyi bakterilerin geneline probiyotik bakteriler diyoruz. En önemli bakteriler Lactobacillus ve Bifidobacterium’dur.

Neden bu kadar önemli bu bakteriler?

LactobacillusProbiyotik bakteriler, dışarıdan gelen zararlı bir bakteriyi bağırsak florasında tüketerek ya da bağırsak florasının asit ortamını değiştirerek, yani laktik asit üreterek dışarıdan gelen zararlı maddelerin orada çoğalmasını engeller.Probiyotik ürünlerdeki ekşi tadın sorumlusu da bu laktik asittir.

Bifidobacteriumise bebeklerin florasının % 90 ‘ını oluşturur. Yapılan çalışmalarda bu bakterinin azlığının bebeklerde alerjik durumları tetikleyebileceği söyleniyor.

Probiyotik bakteriler, bazı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır. Bağırsak florası popülasyonunun düzgün olması sindirim sistemi düzenler, vücutta uyuşuk ortadan kaldırır.Yine bağışıklık sistemi üzerinde, deri enfeksiyonları ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararları vardır. Probiyotikler ayrıca opteoporoz, menopoz gibi sıkıntılarda da faydalıdır.

Ayrıca hastalık, stres, yorgunluk ve antibiyotik kullanımlarında bağırsak florası bozulur. Bu durumlarda probiyotiklere toparlanmak adına daha da dikkat etmeliyiz.

PekiPrebiyotik nedir?

Prebiyotikler ise bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin sayısını ve aktivitesini ve probiyotiklerin etkisini arttıran sindirilmeyen bileşenlerdir.

Prebiyotikler; bağırsak florasının bileşimini ve aktivitesini olumlu yönde etkileyerek, bağırsak hareketlerini düzenlemekte, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini arttırmakta ve kötübakterilerin çoğalmasını önleyebilmektedir.

Sonuç olarak probiyotikler ve prebiyotikler işbirliği içinde çalışırlar. Bu bakterilerin nasıl artıracağımıza gelecek olursak; iyi bakteriler bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunan lifleri fermente ederek yaşarlar. Lif de en çok sebze ve meyvelerde bulunduğuna göre, sebze-meyve yemenin en önemli nedenlerinden biri de bağırsak sağlığımızdır.

Prebiyotik besinler, kurubaklagil, sarımsak, soğan, arpa, çavdar, kuşkonmaz, yulaf, pırasa, muz sıralanabilir. Probiyotik bakterileri direkt alabileceğimiz ürünler arasında ise kefir, peynir, yoğurt sıralanabilir

Dyt. Figen Fişekçi Üvez

www.kidsgourmet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.