Ayaküstü Öğün Geçiştirme Alışkanlığı Zararları

Tıkınma tarzı beslenme daha çok erkekler arasında yaygındır (kahvaltı edilmez, öğle öğünü de genellikle dışarıda olunduğundan geçiştirilir ve evde ise yoğun bir akşam öğünü tüketilir) ve bu grubun bu nedenden dolayı obezitenin komplikasyonlarına daha duyarlı olduğu görüşü vardır.

Kadınlarda ise kısa zamanda yoğun enerji alımının genellikle regl dönemi öncesi tatlı krizleri şeklinde kendini gösterdiğini bilmekteyiz. Bu durum, menstrüasyon öncesi bazal metabolizma hızının artması ve bazı hormonların kandaki seviyelerinin yükselmesi nedeniyle insülin salgısının fazlalaşması gibi nedenlere bağlanmaktadır.

Aşırıya kaçmadan
Vücut ağırlığı kontrolü genel sağlığı korumak açısından büyük önem taşıdığı için bu tip açlık krizlerinde dahi kontrolü kaybetmemeye çalışmak en doğru davranış şekli olacaktır. Bunun için 1 porsiyonunda 20 kaloriden az enerji veren yiyecekler ve içeceklere yönelmek (marul, salatalık, turp, kereviz, şekersiz içecekler, soda ve su gibi) gereklidir. Fakat mutlaka tatlı bir şeyler isteniyorsa, bunu porsiyon miktarında aşırıya kaçmadan hazırlanacak güzel bir meyve salatası ve ya sütlü bir tatlıyla karşılamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.