Asla sıcak gıda tüketmeyin!

Temizlik malzemeleri, boyalar, plastik kaplar, şampuanlar, oje ve kokulu mumlar başta olmak üzere her evde bulunan eşyalar zehirli kimyasal barındırıyor. Bu kimyasallar hormonları bozarak kansere davetiye çıkartıyor…

Kanser hepimizi en güvenli yerde; evlerimizde avlıyor. Kullandığımız birçok eşya ve kozmetikler bu amansız hastalığı çağırıyor. “Endokrin bozucu” olarak adlandırılan kimyasallar hormonları etkileyerek kansere ve kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor.Kanser olmamak için bazı önlemler almak gerektiğini belirtiyor. Farkında olmadan kullandığımız zehir deposu ürünleri ve hangi hastalıklara yol açtığını şöyle anlatıyor.

BU MADDELERE DİKKAT!

Bisfenol-A (BPA): Plastik boyaların içinde bulunur. Östrojen benzeri etki gösterebilir. Obeziteyi, nörolojik hastalıkları, üreme sistemi ile ilgili hastalıkları, astımı, hormon bağlantılı kanserleri tetikler. Tiroit testlerini bozar ve kalp-damar hastalıklarında rol oynar.

Di-(2-etil heksil)-fitalat (DEHP) ve diğer fitalatlar: PVC gibi sert plastik eşyaların yapımında esnekleştirici olarak kullanılır. Ayrıca kozmetik malzemeler ve oyuncaklarda da bulunur. Süte, peynire ve suya karışır. Obezite, üreme sistemi, karaciğer ve kalp hastalıkları ile ilişkili sorunlara yol açar. Erkeklik hormonu, tiroit hormonu ve kortizol hormonunun etkisini değiştirir. Kolesterolü ve tansiyonu yükseltir.

Nonilfenol (NP): Böcek ilaçları, boyalar, yağ katkı maddeleri, temizlik malzemeleri, deterjanların içinde bulunur. Östrojen benzeri etki yapar.

Poliklorlu bifeniller: Boya-yapı malzemelerinde bulunur. Testisler üzerine olumsuz etkileri vardır.

Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH): Odun, kömür ve diğer organik maddelerin yanması sonucu ortaya çıkar. Testosteron üretimini bozar.

Vinklozolinler: Kadınlarda kıllanma artışı, yumurta olgunlaşmasında problemler, erkekte testosteron düzeyi ve sperm azalmasına neden olur.

TAVSİYELER

Karton kağıt bardaklar ve plastik kaplardan asla sıcak gıda tüketmeyin.

Çocuklara kurşunlu boya içeren oyuncak almayın. Ahşap oyuncaklara yönelin.

Yeni boya yapılmış ya da yapıştırıcı uygulanmış kokulu ortamlarda uzun süre kalmayın.

Oda parfümü, kokulu mum kullanmayın.

Plastik ve tekstil ürünlerinin etiketlerini inceleyin. Ucuz diye zararlı kimyasal içeren ürünleri kesinlikle almayın.

Plastik kapları bulaşık makinesinde yıkamayın.

Temizlikte kimyasal ürün ve deterjan yerine; limon, sirke veya karbonatı tercih edin.

Katkı maddeli, dondurulmuş, işlenmiş yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Şeker ve yağı azaltın.

Elektronik aletlerin bulundukları odalarda uzun vakit geçirmeyin.

Her fırsatta açık hava ve doğal ortamlara çıkın.

UZUN ÖMÜRLÜ GIDALAR HAYATI KISALTIYOR

Raf ömrü uzun kimyasal katkılı gıdalar, plastik mutfak eşyaları, duvar kağıdı, boya, şampuan, oje gibi kozmetikler, kokulu mumlar, boyalı çocuk oyuncakları, kıyafetlerdeki kimyasallar ömrümüzü kısaltıyor. Birçok kişinin sevdiği ‘yeni araba kokusu’ da fitalat denilen kimyasaldan kaynaklanıyor. Bu kimyasallar vücudun savunma sistemini zayıflatıp; obezite, TİP-1 ve TİP-2 diyabet ile anne karnındaki bebeklerde anomalilere sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.