Anne Sütü Mucizevi Bir Besin Kaynağı

Bebeğinizi hayatı boyunca etkileyecek bir besindir anne sütü.Bebeğinizin hem fiziksel hem ruhsal gelişimini doğrudan etkiler anne sütü ihtiyacı.

Anne sütünün kalitesi ve miktarı bebeğin ihtiyacına göre oluşur, yaşayan bir besin olma özelliği nedeniyle de çocuk için çok yararlı.

İlk süt olarak adlandırılan annenin doğum sonrası üç-beş gün süreyle verdiği kolostrum bebek için çok önemli. Sodyum, potasyum, çinko, bebeğe bağışıklık veren antikorlar ve büyüme faktörlerinden zengin olan bu değerli sıvının, sindirim sistemini çalıştırarak ilk kakasını yapmasını da sağlaması açısından bebeğe mutlaka verilmeli.

Anne sütü, bebeğin beyin ve göz gelişimini sağlayan yağ asitleri bakımından da çok zengin. 6. aydan itibaren doktorun önerisiyle kaşığa ve pürtüğe alıştırılmak üzere verilen püre ve kaşık mamalarla yapılan alıştırmalar, dokuz aya kadar katı ve kaşık öğrenmesini sağlamak içindir. Pişirilerek yapılan bu besinlerin tamamını yedirmek için uğraşıp bebeği zorlamayın. Sütünüz onun için hala en kıymetli besin. Birkaç kez denemenin ardından onu yine emzirebilirsiniz.

Zaten anne sütünün sizin yediğiniz besinlere göre sürekli değişen tadı sebebiyle bebeğinizin damak tadı da gelişir. Yaptığınız hazırladığınız yeni mamaları ona zorlamadan yedirdiğinizde, yeni tatlar denemek bebeğinizin hoşuna gidecek, bir süre sonra da yaptığınız yemeklerin tamamını silip süpürecektir.

Bebeğinizin Bağışıklığını Artırır


Anne sütündeki bağışıklık faktörleri, bebekleri hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korur, vücudun direncini artırır.
İçeriğindeki büyüme ve gelişmeyi sağlayan hormon ve büyüme faktörleri boyunun uzamasını sağlar. Ayrıca sindirim ve solunum organları başta olmak üzere çok sayıda organın büyüme ve gelişimini düzenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.