Ankilozan Spondilit ve Artrit Belirtileri

Bu, iltihaplı artritin çoğunlukla genç erkekleri etkileyen bir şeklidir. ‘Ankilozan’ sözcüğü, tutulma yapan, anlamına gelir ve ‘spondilit’ de belkemiği omurlarını etkileyen anlamında­dır. Bu durumda ankilozan spondiliti olan bir kimsenin sırtı tutulur ve ağrı olur.

Genellikle pelvis (leğen kemiği) ile belkemiğini irtibatlandıran eklemlerin iltihaplandığı sırtın alt tarafında başlar. Hastalık ilerledikçe iltihap belkemiğinin üst kısmıyla kalça ve diz eklemlerine doğru yayılır. Başlangıç dönemlerinde ağrı geceleri önemli ölçüde artar, fakat birçok erkek hasta sabahın erken saatlerinde ağrı dayanılmaz ölçüde olursa, yataktan kalkıp ayakta eğilerek parmak uçlarına dokunma gibi egzersizlerin ağrıyı dindirdiğini söylemektedir. Bazen de gözler iltihaplanır ve kanlanır; kalıcı hasan önlemek için derhal tedavi edilmesi gereklidir.

Hastalık genellikle beş yıldan yirmi yıla kadar bir süreyle normal seyrini takip eder, fakat ender vakalarda gittikçe ağırlaşır ve sonunda hastanın sırtı neredeyse eğilmesine ve dönmesine izin vermeyecek kadar tutulur. Çok ağır vaka­larda belkemiği deforme olur ve büyük ölçüde sakatlığa yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.