Ani ödem, quick oedema, vücudun şişmesi

Ani ödem, quick oedema, quick edema:

Ödem deri altında oluşan şişkinliktir. Bu genelikle göz kapakları, dudaklar, boğaz, dil, eller, ayaklar, bacaklar ce bağırsaklarda görülür. Boğaz görülen ödem hemen tedavi edilmezse nefes darlığından ölüme sebep olur. Burada elle aldığımız ödeme türkce ani ödemde denir. Son zamanlarda daha çok görülen bu ödemden bahsedeceğiz.

Ani ödemimin bilinen iki alttürü mevcuttur ve bunlardan ilkin doğuştan olup buna angio-ödem denir ve ikincisi ise en yaygın olanak görülen allerjik ödemdir. Ani ödemin haricinde karaciger,- kalp- ve böbrek hastalıkları ile hormon anaormalikleri vede damar tıkanıklıklarıda ödeme sebep olur. Biz burada aniden ortaya çıkan ani (quick) ödemden bahsedeceğiz, çünkü andüstri ülkelerinde allerjinin yaygın bir hastalık haline gelmesi ile birlikte insanların % 20?sinin hayatında en az bir defa görülen hastalık haline gelmiştir.

Ani ödem nasıl oluşur?
a-) Ango-ödem:
Doğuştan bazı kişilerin vücudu bazı proteinları yeterince üretemez, çünkü proteinların oluşmasında ve dengede kalmasında önemli rol oynayan C1-Estreaz enziminin etkisini kaybetmesi şişkinliğe sebep olur. Nadirende tiroid bezesindeki fonksiyon bozuklukları vede lenf bezelerindeki kötü huylu şişkinliklerde (lenfom, lenf kanseri) protein yetersizliğine sebep olur.

b-) Allerjik ödem:
Protein içeren bazı besinler, bazı kimyasal ilaçlar, besinlerdeki katkı mddeleri ve böcek sokmasına (arı ve üzüm arsı gibi), karşı immün sistemi aşırı duyarlılık göstermesi sonucu ani ödem oluşur. Her türlü allerjinin arkasında bana göre mantarlar vardır. Mantarların salğıladığı toksik maddeler proteinların oluşmasını engeller, hormon dengelerini bozar. (Geniş bilgi için Mantarlara bak) özelikle boğazda görülen allerjik ödem çok çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmelidir.

Ani ödemin teşhisi:
Allerjik ödem bir kaç saat içinde boğaz, dil, göz kapağı, eller, ayaklar, bacaklar ve bağırsaklarda soluk ve hamur gibi şişkinlikler olur. Buradaki şişkinlik kurdeşene (ürtiker) benzemez. Kurdeşen kaşıntı yaparken, allerjik ödemde ödem olan bölgede büyük basınc oluşur. Allerjik ödem bir kaç saat içinde nadierende bir kaç günde yeniden normal durumuna döner, yani şişkinlik geçer. Hasta ağzındaki yaralanmalar ağızda hastalıkların oluşmasına neden olur. Hastanın rahatsızlığının ne tür rahatsızlık olduğunun analşılması için akut şişkinlik varken kan testi yapılır. Böylece rahatsızlığın sebebinin angio-ödemi yoksa allerjik ödem olduğu analşılır.

Ani ödeme karşı alınabilecek tetbirler:
Şayet hastanın angio-ödemi varsa, bunu doktoruna bildirmelidir, böylece doktoruda duruma uygun ilaçlar kulanır. Diş çekilmesi veya bademcik amaliyatı gibi durumlarda boğaz aniden şişebilir. Bu ise amaliyatta tehlikeli olabilir. Bazı kimyasal ilaçlar ani ödeme sebep olabilir, bu nedenle ilaç alamdan önce doktora danışılmalıdır. Allerjisi olanların allerji testi yaptırmaları ve allergen oldukları besinleri yememeleri gerekir.

Ani ödemin tedavisi:
Allerjik ödemde ilk başvurulacak ilaç kortizon ve antihisaminikadır. Ancak böyle akut durumlarda mutlaka kortizon kulanılır. Allerjisi olanların allerji testi yaptırmaları gerekir. Kortizonlu ve antihistaminik ilaçlarla tedavi akut hallerde başvurulacak yoldur. Allerjik ödemin tamamen tedavisi ise ancak ZYE preparatları, Gökçek Tonik ve Gökçek İksiri ile mümkündür.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır. Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

17 Replies to “Ani ödem, quick oedema, vücudun şişmesi”

 1. Ben bir yıl önce anjiodem oldum gözlerim ayaklarım dudaklarim sisti şimdi dokturum amerika dan bir ilaç getirdi ve 6aydir kullanıyorum ve bir daha hiç olmadı ama ben kendimi hep bogazimin sistini düşünüyorum lütfen bana yardımcı olun

   1. Merhaba, Tonik Seti – İ kullanmalısınız;

    Araştırmalar: Kaliforniyanın Standford Üniversitesin’de Cheney ve ekibi 1950-52 yılları arasında Lahana suyu ile üç büyk tedavi denemesi yapmıştır ve bunu 1956’da Wasler ile Millerin tedavi denemeleri takip etmiştir. Hastalar mide, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsak ülseri olanlardan seçilmiştir ve de 1-4 hafta süre ile günde 1 lt Lahana suyu verilmiştir. Lahana suyunun gün boyu yudum yudum içilmesi gerekir. Gökçek Tonik daha etkilidir. Cheney tarafından 1950de yapılan 13 hasta üzerinde deneye yapılmıştır ve bunların altısında mide, yedisinde onikiparmak bağırsağı ülseri olduğu röntgenle tespit edilmiştir. Tamamı Lahana suyu ile normal tedavi süresinden önce iyileşmişlerdir.(Age).

    Ekim 1984de iç hastalıkları doktoruna (internist) gittim ve midemde yara (ülser) olduğunu söyledi. Bunun üzerine Civanperçemiotu, Kazotu, Kimyon ve Meyan kökü karışımından oluşan çay harmanı içtim ve iyileştim. Ocak 2000den itibaren de kahve içince mide ağrısı ve siyah çay içince de karnım davul gibi şişiyordu. Bunun üzerine 15/02/2000den 06/03/2000ye kadar her gün 500-700 ml Lahana suyu içtim ve bundan sonra kahve ve çay içince rahatsız olmadım.
    Cheney ve ekibi 1950de 65 mide, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsak ülseri olan hastalar seçilmiş olup hastalar 8-24 gün içinde Lahana suyu ile iyileşmişlerdir. (Age)

    Cheney ve ekibi 1952de aynı şekilde rahatsız olan 95 hasta üzerinde Lahana suyu ile tedavi denemesi yapmıştır. Birinci haftanın sonunda %81i İkinci haftanın sonunda %95inin ağrılarından kurtulduğu tespit edilmiştir. (Nh.5.97.262, NH.8.96.480, HHB IV.555, NH.2.96.104)
    Kendi tecrübem; Sürekli, karın ağrılarından rahatsız olan ve bazen karaciğer, bazen safra, bazen de pankreasından rahatsız olduğunu söyleyen bir tanıdığa doktoru onikiparmak ülseri olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini söyler. Ben ona 1 ay süreyle her gün 1 lt Lahana suyu içmesini söyledim. Bu şahıs 1 ay Lahana suyu içti ve rahatsızlıklarından kurtuldu.(22/05/1999).

    Kullanılması: Araştırmalara göre; Lahana suyu ile dahilen mide, onikiparmak ve ince bağırsak ülseri ve de iltihaplanmalarını (enterit ve gastrit) tedavi eder. Gökçek Tonik daha etkilidir.

 2. Merhabalar benim kızım 3 yaşında göz kapakları 2 gündür şiş doktara gittik penisilin antibiyotik 6 adet iğne verdi burnu tıkalı ve nefes alışları beni çok korkutuyor buradaki paylaşımlarımızı okuyorum böbrek ve kalp te olabilir diyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz saygılar…

 3. bir yıldır capadaydım hic bir sonuyok anjiyo ödem dediler fakat doru dürüst bir tedavi yok antihis rle hic bir fatda yok nefes almada zorlanıyorum dudaklarımın icinin şişlı hic inmiyo şaşırdım artık bitkisel ilaclaradan aldım nefesim biraz rahatladı okadar şişkinliklerim hep devam ediyo genital bölgemdede var ne olur bana doru bir hekım yolu gösterin
  saygılarımla

 4. ben 2 yıldır kıs ayında bogaz enfeksıyonu gecırıyorum bademcıklerım sısıyor ateslenıyorum doktora gıdıyorum ılac veya ıyne verıyor kullanmaya baslıyorum 2veya3 gun ıcınde sag bas parmagım ve sol ayak bas parmagım sısıyor du gecen yıl sımdı ıse sag el bas parmagım ve elımın uzerı bılegım sısıyor boynumun sol tarafında agrı oluyor o gecıp sag göysüm agırıyor ve sag sırtım bunun sebebı ve rahatsızlıgı nedır hocam

 5. merhaba arkdasım sacını boydaı alerjı oldu galıba yüzü sisdi benle görüsmüyo doktora gitti ilaç igne vermısler ben arstırma yaptım acaba bu hastalıgı bılıyomusunuz yardımca olursanız cok mınnettar olurm tesekkürler

 6. merhaba benim kizim 7 yasinda suan haziranin 6sinda burnu kanadi birde agustosun 3de kanadi bu iki haftadirda hastaligiyla ugrasiyom vucüdunda kirmiziklar olusdu ayagi sismeye basladi birazda moralmaya basladi hemen hastaneye götürdük serum dakdilar bir hafta hastanede yatdi bu esnada doktorda dediki yürümüyecek oy<namiyacak ayaklarini uzatim dinlenecek dedi hastanede sisligi gecdi eve getirdik ilacda verdi doktor onuda kullandi ama ilaclari kullandigi halde neden kirmiziliklar yeniden cikmaya basladi ve buseferde bacagin arkasi moraldi .lütfen yardimci olun beni aydinlatin simdiden tskler ederim almanyadan

 7. benim altı aylık oğlum var.iki aylıkken hastanede 10 günlük bir tedavi geçirdi.idrar yollarından enfeksiyon kapmış.şimdi ise göz altlarında küçük torbacıklar mevcut.acaba önemlimi korkulacak bir durumu varmı teşekkür ederim

 8. annem azhımır denhastası sureklı ayakları ve yuzu şışıyor nedendır acaba neolur en kısa zamanda cevep beklıyorum sımdıden rabbım razı olsun

 9. MERHABA ıyı gunler benim eşimin elleri ıcı son zamanlarda olmak uzere sık sık şişmeye başladı ve kalbıne sancı gırdıgını söğlüyor bundan bır sene oncede fenalaşıp hastaneye kaldrımıstım ama tum yapılan kontrollerde olumsuz bişey cıkmamıştı sizce nedeni ne olabilir bu şişliklerin bizi bilgilendirirseniz sevinirin iyi gunler(eşim(hanımım) 22 yaşında 3 senelik evliyiz)

 10. Merhaba ben cuma günü krize girdim ama kaç gündür cok halsizim ve eklemlerim agriyor ve cok üsüyorum ne yapmam gerek doktora gittigimde strese girdigim icin krize ve titriyorsun ama kaç gündür kendimi toparlayamadım ne yapabilirim.

 11. sabah baş ağrısıyla kalktım alyansınla yatmışım onu zorla parmağımdan çıkıardım yüzüm ellerim bacaklarım ayaklarım çok şişmişti sonra yüzümü yıkadım havluyla kurularken burnum kanamaya başladın beynimde yanma oldu bu şişlik ve yanma akşama kadar devam etti bu sabah kalktım yanma yok ama yüzüm ellerim bacaklarım hala şiş sizce nedini nedir ? teşekkürler

 12. Soğuk alerjisi olabilir .yapılan ilaç kortizon olduğu için toparlanmıştır.alerjilerde ilk yapılacak şey maruz kalmamaktır. yani soğuktan korunması anlamına geliyor vücut soğuktan diğer insanlara göre daha çok etkileniyor ve tepki veriyor .

 13. merhaba, benim de oğlumun elleri şişti.soğuk bir günde dışarı çıktı ve yarım saat sonra eve geldiğinde parmaklarını bir araya getiremiyordu aşırı bir şekilde şişmişti birde eklemlerin üzeri biraz daha şişti hemen bakırköy devlet hastanesine götürdüm önce zehirlenmiştir dediler idrar tahlili yaptılar sonra böbreklerinden şüphelenip kan tahlili yaptılar ikiside temiz çıktı bu arada birde iğne yaptılar yavaş yavaş şişlik inmeye başladı ne yapacağımı bilmiyorum bana yol gösterirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 14. BENİ BİLGİLEDİRİSENİZ SEVİNİRİM BEN BAĞRSAK AMALYATI GEÇİRDİM AMELYATAN SONRA AKŞAMLARI VUCUDUMDA HAFİF KAŞINTI SONRA KIRMIZI KABARTCIKLAR ULUŞIYOR VUCUDUMDA ÇOK RAHATSIZ OLUYORUM MORALIM BOZULIYOR ACABA BÖBREKLERDE MI YAPIYOR BENDE ŞEKER HASTALIĞIDA MEVCUT DOKTORA GİTMEYI KORKUYORUM Bİ ŞEY ÇIKARSA ÜZÜLÜRÜM SAYIN DOKTOR SİZDE RİCAM CEVAP YAZARSAN SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

 15. Merhaba,
  Yukaridaki bilgileri veren hekim midir,once bunu ogrenmek isterim.Eger hekim ise merak ettigim bir hastmızin ddurumu hakkinda sorum olacakti kendisine.Hastami pankreas kansri.Yakin zamanda ameliyat gecirdi.Ameliyat sonrasinda vucudu sisti.Atesi yukseldi ve havale gecirdi.Buna ek olarak bilinc bulanikligi yasadi.Bagirsaklarinda da problem var ve su an sivi gidalarla besleniyor.Oldukca zayifladi.Bagirsaklarinda ve akcigerlerinde de tumor olusumu mevcut,yani metastas durumu var.Hasta neden sisti,merak ediyorum.Vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler.Saygilarimla.Not:Bu bir yorum degildir.Bilgi istiyorum sadece.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.