Alzheimer’da yeni gelişme

Bilim adamları, Alzheimer hastalığının ilerleme hızının kan testiyle tespit edilebileceğini öne sürdü…

“Journal of Alzheimer‘s Disease” adlı dergide yayımlanan araştırmada, kanda bulunan iki yağ hücresi oranının, Alzheimerhastalarının bilişsel işlevlerini ne kadar hızlı kaybedebileceklerinin saptanmasına yardımcı olabileceği ortaya çıkarıldı.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Yardımcı Doç. Michelle Mielke, kandaki lipid düzeyleri ile Alzheimer‘in ilerleyişi arasında ilişki keşfettiklerini açıkladı.

Teksas’taki Baylor Tıp Fakültesi Alzheimer ve Bellek Bozuklukları Merkezi’nde 120 olası Alzheimerhastasından toplanan veriler, kandaki yüksek sfingomyelinaz ve düşük seramid düzeylerinin,Alzheimer‘ın daha yavaş ilerlemesine neden olduğunu gösterdi.

Mielke ve ekibinin, daha önce yaptığı bir çalışmada da kanda yüksek seramid düzeyinin, beyindeki bellek merkezinin hızla küçülmesine yol açtığı saptanmıştı.

Araştırmalar, Alzheimer‘ın tüm hastalarda aynı hızla ilerlemediğini kanıtladı. Alzheimer, hastaların yaklaşık üçte birinde ilk beş yıl içinde herhangi bir bilişsel işlev kaybına yol açmazken diğer üçte birinde ise bilişsel işlevler, hızla yitiriliyor.

Alzheimer hastalığı için hala etkili bir tedavi yöntemi bulunmuyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.