Ağrı Eşiği Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilmeli

Ağrı eşiği denilen durum her insanda farklı bir şekilde var olmakta, kimilerinde ağrı eşiği yüksek olurken, kimilerinde de düşük olmaktadır. Ağrı eşiğini kısaca tanımlamak gerekirse, bir kişinin kronik ya da akut olarakyaşamış olduğu sağlık probleminden kaynaklı olarak doğan ağrının hasta tarafından az veya çok algılanması ya da hiç algılanmamasıdır.

Bir örnekle anlatacak olursak; diyelim ki bir kişinin derin bir şekilde kolunda kesik meydana geldi bu kişi ağrıyı derin bir şekilde hissederken, başka bir kişi aynı ağrıyı o kadar şiddetli hissetmeyebilir. Bunun sebebi bir diğerinin ağrı eşiğinin ötekinden yüksek ya da düşük olmasıdır.

Günümüzde yaşanan bir takım sorunlar sebebiyle ortaya çıkan ağrıları dayanılmaz derece de hissedenler baygınlık geçirmektedir. Ancak aynı ağrı başka kişide aynı etkiyi göstermemektedir. Bunun sebebi de ağrı eşiğinin her insanda farklı olmasıdır. Erkeklerin ağrı eşiği kadınlarınkinden daha yüksektir diyebiliriz.

Ağrının hissedilmeye başladı andan itibaren ki şiddetine ağrı eşiği denir. ağrı kesicilerin ağrıyı dindirmesindeki etkisi de ağrı eşiği ile ilişkilidir. Alınan ağrı kesici ilaçlar ağrı eşiğini yükseltir ve kişinin ağrıyı daha hafif ya da hiç hissetmemesini sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.