Ağlamanın daha önce hiç duymadığınız faydaları

Sevgilinizden ayrıldığınızda, gündelik hayatta yaşadığınız ikili ilişkilerinizde, bir yakınınızı kaybettiğinizde veya çok sevindiğiniz bir durumda hepiniz zaman zaman elinizde olmadan da olsa ağlamışsınızdır. Ancak ağlama davranışını genellikle üzüldüğümüz ve sıkıldığımız zamanlarda gerçekleştiririz.

Dünya psikoloji dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların erkeklerden daha fazla ağladığı ortaya çıkmış. Dolayısıyla birazdan duyacağınız bilgilerden sonra kadınların erkeklerden daha şanslı olduğunu öğreneceksiniz. Çünkü ağlama davranışı sağlığımız yönünden birçok fayda sağlıyor.

Toksinleri en doğal şekilde vücudunuzdan atmanıza yardımcı oluyor.
Ağlama davranışıyla beraber vücudumuzdan çeşitli toksinleri atmış oluyoruz. Ağlamayla beraber gerçekleşen stres, hormon düzeylerini yükselten kortizol ve zararlı toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor.

Ağrıları azaltmaya yardımcı oluyor
Üzerimizde çok baskı ve stres hissettiğimiz zamanlarda kendimizi oldukça kötü hissederiz. Bu gibi durumlarda vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar meydana gelir. Böyle hissedildiğinde ağlamak bedeninize ve vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan ağrılara iyi gelecektir.

Ağlama davranışı ile beraber vücutta ‘’lösin-enkefalin’’ yani bir endorfin hormonu salgılanmaya başlar. Bu da vücudunuzu rahatlatır ve ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur
Ağlamak stresle başa çıkmanızı sağlayacak en önemli yoldur.
Ağlama sırasında meydana gelen kortizon salınımı ruh sağlığınız için önemli etkiler sağlar.

Dolayısıyla ağlarken vücuttan atılan bu hormon aslında stres ve gerginliği giderici etki yaparak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Ölümcül hastalıkları engelliyor
Ağlamak aynı zamanda kalp krizi riskinizi, beyinde oluşabilecek hasarları, yüksek tansiyon ve obezite hastalıklarını büyük ölçüde engelleyecektir.

Daha iyi görmenizi sağlıyor
Göz bebekleri ve göz kapaklarının bu şekilde yağlanıp sulu kalması da doğrudan görüşü etkiler ve net bir görüntü sağlar. İyi bir ağlamadan sonra, nispeten eskiye göre daha iyi ve net görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.