Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur?

Diş Sağlığı Nasıl Korunur: Dişlerin çürümelere karşı dayanıp uzun yıllar boyu pak ve rahat kalmalarını sağlamak için diş sağlığına itina gösterilmesi gerekmektedir. Diş üzerine başlayan bir takım hastalıklar iç organlara kadar ilerlemektedir. bu nedenle diş sağlığına gereken özeni göstermeniz sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Dişlerin çürümelere aleyhinde dayanıp uzun yıllar boyu pak ve sıcacık kalmalarını karşılamak için diş sağlığına itina gösterilmesi gerekmektedir. Diş üzerine başlayan bazı hastalıklar iç organlara kadar ilerlemektedir. böylece diş sağlığına gereken özeni göstermeniz sağlığınız açısından da son derece önemlidir.

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma Önerileri

  • Dişlerde görülen çürümelere aleyhinde derhal tedbir alınmalıdır. Ufak çürükler dikkate alınmadığında daha pozitif büyüyerek diş kayıplarına neden olabilmektedir.
  • Diş fırçalamaya ilave olarak ağız çalkala suyu da kullanılmalıdır. Ağız kokusunu önleme konusunda da başarılı olan ağız arıtma suları kaliteli markalardan tercih edilmelidir.
  • Diş fırçalama tekniklerini öğrenip dişlerinizi içten biçimde fırçalamalısınız. Dişlerinizin yalnızca önünü değil, arka kısımlarını da fırçalamalısınız. Diş fırçalarken çok bastırmadan her bölgeye eşdeğer olarak ulaştığından belirlenmiş olmalısınız.
  • Diş fırçası seçimi fazla önemlidir. Sert ve kalın kıllara sahip olan fırçalar diş etlerinin kanamasına ve dişlerin üstteki tabakasının çizilmesine niçin olur. Oluşan bu çizikler zamanla aşınarak çürük oluşumuna neden olur.
  • Dişlerinizin arasında kalan beslenme atıklarını gidermek için diş iplerinden faydalanmalısınız. Tanıdık Olmayan cisimlerle dişinizin arasını kurcalamak diş ve diş etlerinize zarar verecektir.

Uzmanlar, ağız ve diş sağlığının korunması için dişlerin jurnal olarak uyumlu şekilde fırçalanması gerektiğini belirtiyorlar. Fazla şekerli gıdalardan uzaktan durulması gerekmektedir. Erken yaşlarda diş problemleri ortaya çıkması, beraberinde gelişim bozukluklarını da getirecektir.

Asitli ve şekerli besinler ağız içindeki miktoorganizmaların etkilerini arttırmaktadır. Sert kabuklu fındık, Antep fıstığı gibi kuruyemişler dişlerle kırılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığınız için dişlerinizle sert cisimleri kırmaya çalışmamalısınız, bu nesil davranışlar diş minesinin çatlamasına ve ağız içindeki bakterilerin çoğalmasına niçin olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.