Yürek Atışlarını Kulakta Sezme Neden Olur?

Yürek Atışlarını Kulakta Sezme Neden Olur?

Gün içinde yaptığınız davranışlar kalbinizin yorulmasına ve fazla seri bir şekilde çalışmasından dolayı kalp atışlarının aşırı şekilde hissedilmesine niçin olur. Oysa bazı halk kalp atışlarını kulaklarında duyduklarından davacı olurlar ve normal olarak niçin yürek atışlarını kulakta hissettiklerini merak ederler. Kalp atışını kulakta kestirme nedenleri ve aşağı yatan hastalıklar makalemizin devamında merak edenler için açıklandı.

Yapılan engebeli egzersizler yada sıkıcı bir günün ardından kaslarınızdaki ağrıların yanı sıra bambaşka belirtiler de hissedilebilir. Kalp atışının anormal hissedilmesi önemli bir sorunun işareti olabileceği gibi kulaklarınızda bunun duyulabilir olması sizin için alışılagelmiş olabilir. Ancak herhangi bir önemli nedenleri ekarte etmek için bir doktora danışmanız sizin için akıllıca bir tercih olacaktır. Kalp atışlarının kulaklarda hissedilmesinin yada duyulmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

HİPERTANSİYON
Yüksek kan basıncı ciddi yürek ve damar hastalıkları aralarında başı çeken hastalıklardan biridir. Çare edilmeyen hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı, potansiyel olarak yaşamı korkutma edici olabilir. Çoğu vakit, hipertansiyon herhangi bir farklı bulgu oluşturmaz. Ancak takâtsizlik, kafa karışıklığı, göğüs ağrısı, burun kanaması, baştan savma kalp atışı ve şamata veya kulaklarda uğultu gibi bir takım belirtiler yüksek kan basıncı yada tansiyonun yükselmesi sonucu ortaya çıkabilir. Rutin olarak yapılan alıştırma de kulaklarınızın içinde kalp atışlarını duymanıza neden olabilecek şekilde tansiyonunuzun yükselmesine niçin olabilir.

ANORMAL YÜREK RİTMİ

Kalp aritmisi yada yürek atışlarının alışılagelmiş düzeninde atmaması değişik belirtilere neden olabilir. Genel Olarak, aritmi olan kişilerde yürek atışları göğüste hissedilir. Ara Sıra, bu bozukluğa sahip olan halk müziği benzer durumu kulaklarında da hissedebilirler. Bazı aritmi vakaları normal yada hafif dereceli olabilir ve hiçbir tedavi gerektirmeyebilir. Detaylı data için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Kalp Aritmisi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Yürek Aritmi Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar
Fakat, aritmi daha ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. aritmi çalışma kadar tetiklenebilir ve kalp atışlarınızı artırabilir. Bir Takım durumlarda, anormal kalp ritmi tedavisi için hap kullanmanız gerekebilir.

TİNNİTUS

Ortamda hiçbir gürültü yokken kulaklarda ses duyulması tinitus olarak isimlendirilir. Tinitus kulak çınlaması olarak da bilinir ve kulak çınlamasının (zil yada uğultu sesi) dışında kalp atışlarınızın kulaklarınızda hissedilmesine de neden olabilir. Tinnitus 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülür. Arteriyel kökenli olduğu düşünülen kulak çınlamalarında egzersiz sonrası yürek atışlarında artma ve kulakta yürek atışları hissedilebilir. bu nedenle hipertansiyon kulak çınlamasına katkıda bulunabilir. Doktorunuz kulak çınlaması eksilmek için çare uygulayabilir veya yaşam biçimi değişiklikleri öğüt edebilir.

Kalp Atışlarını Kulakta Idrak Etme Nedenleri

Her ne dek alıştırma sonrası kulaklarınızda kalp atışlarınızı duysanız da, bu durum doktora gitmenizi gerektiren önemli bir durumun göstergesi olabilir. Doktorunuz size bir stres testi önerebilir. Gerginlik testi yapılırken, doktorunuz sizin yürek hızınızı izleyecektir. Siz bu test sırasında çalışma yapıyorken herhangi bir olağandışı kalp atışı belirleyebilir. Eğer herhangi bir sorun varsa, doktorunuz ilaç tedavisi ya da yaşam tarzınızda bazı şansın dönmesi öğüt edebilir.

Egzersiz dışarıda kulaklarda kalp sesinin duyulması yada hissedilmesi;

* Dış yada orta kulağı ilgilendiren sorunlar
* Kalp ya da kan basıncı hastalıkları
* Kulakta insancıl tümörler
* Kullandığınız bazı ilaçlar
* Uzun vakit fazla sesli ortamlarda kalmak zorunluluğu, yorgunluk, zorlu egzersizler
* Kulakta değişik damar problemleri
* Kulaktaki östaki borusunda var olan sorunlardan kaynaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.