Yüksek doz B vitamini akciğer kanserine neden olur mu?

Yüksek doz B vitamini akciğer kanserine neden olur mu?

Her şey de olduğu gibi vitamin takviyelerinde de doz ayarlaması çok önemlidir. Herhangi bir vitamin-mineral takviyesi kullanırken süreç boyunca düzenli aralıklarla tahlil yapılmalı ve istenen normal değerlere ulaşıldığında tüketime ara verilmelidir.

Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yüksek doz B vitamini kansere yakalanma riskini arattırıyor. ABD’de yaşayan 50-76 yaşları arasındaki 77 bin kişinin katıldığı araştırmadaki 3 bin 200 sigara tiryakisinden 139’unun akciğer kanseri olduğu görüldü ve sigara tiryakisi erkeklerde yüksek dozda B6 ve B12 vitamini takviyesinin akciğer kanseri riskini %30-40 oranında arttırdığı bildirildi.

Ohio Üniversitesi’nde kadınlar üzerinde yapılan araştırmada ise sigara içen veya içmeyen kadınlarda böyle bir etki gözlenmemiştir.

Erkeklerde sigara kullanımı, akciğer kanseri ve yüksek doz B vitamini arasında sinerjik bir ilişki olduğu ve akciğer kanseri riskini arttırabileceği bildirilmiştir. Dolayısıyla B vitamini takviyesi alınırken doz miktarına ve kullanım süresine dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.