YORGUNLUĞUNUZ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

YORGUNLUĞUNUZ HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Ama bazen izah edilmesi zorlama durumlarla karşılarız. Mesela her birimizin enerjik ya da halsiz olduğu saatler farklıdır. Kimileri bütün bir “gece kuşu”dur, gece yarısından sonra açılır; bazıları sabahları verimlidir, akşamları durgunlaşır. Bunlar bir ölçüye kadar yapısal sayılabilir ama bazen farklı sorunların belirtisi de olabilir. Bazı halk müziği sabahları yataktan çok güç kalkarlar. Güya gece her tarafında ağır bir tartma taşımış gibi sabah kendilerini halsiz hissederler. Canları giyinmek, sokağa çıkmak, hayata burnunu sokmak istemez. Kimileri sabahtan iyi kalkarlar fakat gece olunca neredeyse çökerler. Bazıları yemeklerden sonradan halsiz düşer. Bazı insanların tez pili biter! Kendini cılız, isteksiz, ihtiyar hisseder Bu şikayetler öyle yaygın fakat! Çoğunlukla vitamin alıp geçiştirmeye çalışırız. Ya Da geçer deyip, bekleriz. Atlatabiliyorsanız, ne âlâ. Ama dermansızlık kronik bir ayla gelmişse ciddiye elde etmek gerekir. Araştırın Çünkü yorgunluğun tek nedeni değil. Yaşadığınız sıkıntılar; besin sorunlarından hareketsizliğe, kan şekerinden kabızlığa, adet sorunlarından cinsel tatminsizliğe, strese, dolaşım bozuklukları, tansiyon ya da kalp sorunlarına, su kaybından mineral eksikliklerine ve hormon dengelerine kadar uzanan sayısız nedeni olabilir. Her hormon bambaşka enerji yaratır Bugün yorgunluğun hormonlarla ilişkisini birazcık sorgulayalım. Çünkü üstünde en düşük durulan konu bu. Her hormon öbür bir enerji yaratır. Hormonlarda yetersizlik baş gösterdiğinde, yorgunluğun değişik şekilleriyle karşılaşırız.

* TİROİD hormonu yetersizse; en derin uykudan uyandığınızda bile yataktan çıkmak size şiddet kazanç. Ama ilginç olan, siz çalışmaya başlayınca, hareket ettikçe, bu yorgunluğun ağır ağır kaybolmasıdır. Yani sabahları “afyonu geç patlayan” insanlardan biriyseniz, bu ihtimali düşünmenizde avantaj var.

* ÖSTROJEN veya TESTOSTERON hormonları eksik ise; yorgunluğunuz gün her tarafında devam eder. Özellikle bedenen aktif olduğunuz saatlerde artar. Ne yemek yemenin, ne yapılan esprilerin size yararı olmaz. Hele hareketli bir gün vermek zorundaysanız, bu size cefa gibi gelir. Gün boyunca sadece yatağa girip uzanacağınız zamanı düş ederseniz.

* KORTİSOL hormonu yetersizse; bu durum kendini daha artı geceleri belirli eder. Akşam saatlerinde dayanılmaz bir bitkinlik bastırır. Ayakta durmak size cefa gibi gelir. Hele gergin bir gün vermek zorunda kalırsanız, aşağıda ezildiğini hissedersiniz. Kafanız karışır, uykunuz kazanç, kaçacak delik ararsınız. Çünkü kortizon hormonunun eksilmesi strese aleyhinde direnci düşürür.

* YÜKSELME hormonu eksik ise; takâtsizlik gün boyunca yakanızı bırakmaz. Akşamları ise kendinizi tek sözcük ile halsiz hissedersiniz. Gece yarısından daha sonra ayakta kalmanız imkansızdır. Eğer buna rağmen geç yatarsanız ertesi günü çok güç geçirirsiniz.

* ALDOSTERON yetersizliğinde; ayağa kalkmanız kendinizi bezginlik hissetmeniz için tatmin edici. Vücudunuz canlansın! Yorgunluğun en iyi ilacı nedir biliyor musunuz? Hareket! Uyumlu spor ve hareket vücudumuzun enerjisini ve hormonlarımızı dengeler. Ve tabii beslenme şekli fazla manâlı. Son yıllarda yapılan çalışmalar yeni düşünceler ortaya çıkardı. Ilk Kez ekmek elde etmek üzere bütün hamur işleri, süt ürünleri, şeker, kahve, sirke, içki ve mayalı ürünler yorgunluktan sorumlu tutuluyor. Çünkü bu gıdalar bizim enerjimizi tüketiyor, hormon üretimini engelliyor. Mesela şeker hızla enerjimizi yükseltir ama benzer çabuk tüketir ve bizi halsiz düşürür. Mayalı ürünler bir takım hormonları emer ve kendimizi bitap hissetmemize niçin olur. Çağdaş anti-aging uzmanları, tahıllar ve süt ürünleri konusunda uyarıyorlar. Çünkü tahılların da, süt ürünlerinin de, sindirilmeden bağırsaklarda 2-3 gün kaldığını ve bu vakit içinde zehirli toksinlere dönüştüğünü belirtiyorlar. Ne yağlısı, ne de yağsızı bundan böyle öğüt edilmiyor. öte taraftan, lahana ve portakalın sütten daha zengin kalsiyum kaynakları olduğu açıklanıyor.

Herkese öbür diyet

* Tiroid hormonunuz ölçümlerde düşük çıkıyorsa, beslenmenizde sebze ve meyvelere ağırlık vermelisiniz. Kırmızı ve beyaz et, yumurta gibi gıdalar tiroid üretimini güçleştirir.

* Yorgunluğunuz sex hormonları ve çoğaltma hormonuna bağlıysa, meyve ve sebzelerin yanı sıra daha fazla hayvansal protein almalısınız. Et, balık, tavutı ve yumurta…

* Yorgunluk ile beraber sindirim sorunları yaşıyorsanız, haftada bir gün vücudunuzu dinlendirin. Yağsız, buharda pişmiş veya haşlanmış hafif yemekler yiyin.

* Yorgunluğu gidermek için alabileceğiniz en iyi takviyeler; C vitamini, B12, Demir ve Magnezyum dur. Magnezyum seviyesi düştüğünde kaslarımız ivedi yorulur. Coenzym Q da çok önemlidir. Kalbin daha pozitif kan pompalamasını sağlayarak enerjinin bütün vücuda ulaşmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.