Yeni keşfedilen ölümcül bir hastalık var

Vietnamdaki yetkililer, hastalığın araştırılması için uluslararası sağlık uzmanlarından yardım istendiğini, hastalığa çoğunlukla çocukların ve gençlerin yakalandığını kaydetti. Hastalığa yakalandığı ilk etapta tespit edilen 100 kişiden 19 kişi hayatını kaybetti. Şu anda hastalık şikayetiyle hastenede yatan 171 kişi bulunuyor.

Quang Ngai vilayetindeki Ba To bölgesinin Halk Komitesi Başkanı Le Han Phong, yüksek ateş, iştah kaybı ve el ile ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı ile başlayan hastalığa yakalanan kişilerin erken tedavi edilmemesi durumunda, karaciğerlerinde sorun yaşandığını ve sonucunda ölüme kadar giden daha fazla organın zarar gördüğünü belirtti.

İYİLEŞTİKTEN SONRA YİNE YAKALANANLAR VAR
Phong, hastalanan yaklaşık 171 kişinin hastaneye kaldırıldığını, bunlardan 10unun durumunun kritik olduğunu, hafif belirtiler gösteren hastaların ise evde tedavi edildiğini kaydetti. Phong, hastalığın erken tedaviye olumlu yanıt verdiğini, ancak 29 kişinin iyileştikten sonra yeniden hastalığa yakalandığını ifade etti.

Hastalığın ilk olarak geçen yıl Nisan ayında ortaya çıktığını, ancak Ekim ayında ölüm vakalarında düşüş olduğunu belirten Phong, 27 Mart ve 5 Nisan günleri arasında 8i ölümle sonuçlanan 68 vaka bildirildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığının bu ayın başında hastalığın görüldüğü bölgeye bir ekip gönderdiği, ancak ekibin hastalığın nedenini belirleyememesi üzerine, Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yardım istendiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.